Jump to content
Forum Kopalni Wiedzy
Sign in to follow this  
KopalniaWiedzy.pl

Jezioro odporne na zmiany klimatu

Recommended Posts

Blue Lake, największe jezioro położonej na południe od Brisbane North Stradbroke Island, wydaje się odporne przez zmiany klimatyczne. Badający je naukowcy odkryli, że zmiany klimatu mające miejsce w czasie ostatnich 7500 lat praktycznie nań nie wpłynęły.

Uczeni z University of Adelaide chcieli sprawdzić, w jaki sposób zmieniający się klimat wpływał na jezioro. Badali wypływ wody, jej jakość, porównywali obecny wygląd ze starymi fotografiami, badali skamieniałe pyłki i algi. Blue Lake to jedno z pięknych, rzadkich jezior Australii. Jest niezwykłe, gdyż mimo ponad 10-metrowej głębokości można zobaczyć jego dno, Jest aż tak czyste - mówi główny autor badań, doktor Cameron Barr. Nie zdawaliśmy sobie sprawy, jak jest unikatowe, dopóki nie zaczęliśmy sprawdzać szerokiego zakresu markerów środowiskowych. Wiemy, że w ostatnich dekadach w regionie doszło do zmian klimatycznych i obejmowały one North Stradbroke Island, ale w tym czasie głębokość, linia brzegowa i skład chemiczny wody Blue Lake niewiele się zmieniły. Wiemy też, że około 4000 lat temu doszło tutaj do poważnych zmian, klimat stał się bardziej suchy. I znowu, jak się okazało, Blue Lake niewiele się wówczas zmieniło, co wyraźnie kontrastuje z innymi wydarzeniami w regionie spowodowanymi zmianą klimatu - mówi uczony.

Barr zauważa, że jezioro stało się dla miejscowej słodkowodnej flory i fauny ważnym schronieniem przed zmianami klimatu. Dzięki odpowiedniemu zarządzaniu jezioro może pozostać praktycznie niezmienione przez setki, a może nawet tysiące lat - dodaje Barr.
Zdaniem współautora badań, doktora Johna Tibby'ego, to, czego dowiedzieliśmy się o Blue Lake może wpłynąć na decyzje o wykorzystaniu podziemnych zasobów słodkiej wody z North Stradbroke Island. Jej eksploatacja to jedno z niewielu zagrożeń wiszących nad Blue Lake. Tibby uważa, że warto zastanowić się czy nie należałoby w ogóle zrezygnować z planów czerpania słodkiej wody z wyspy.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...