Skocz do zawartości
Forum Kopalni Wiedzy
KopalniaWiedzy.pl

Najdokładniejszy zegar świata

Rekomendowane odpowiedzi

W amerykańskim Narodowym Instytucie Standardów i Technologii (NIST) powstał najbardziej dokładny zegar świata. Zegar może wykazać niedokładność rzędu 1 sekundy raz na 31 miliardów lat.

Urządzenie wykorzystuje laser i lustra, które pozwalają na złapanie atomów w pułapkę. Atomy muszą być nieruchome, by uniknąć jakiejkolwiek interferencji, która zakłóca pracę innych zegarów atomowych. Następnie pułapka jest wypełniana atomami iterbu. Później drugi laser mierzy drgania tych właśnie atomów.

Zbudowanie najdokładniejszego zegara świata rodzi problem z... określeniem jego dokładności. Aby temu zaradzić uczeni z NIST stworzyli drugi taki zegar i uruchomili oba, by sprawdzić, czy identycznie odmierzają one jednostki czasu. Okazało się, że tak.

Jednym z pierwszych zadań, które zostanie postawione przed nowym urządzeniem będzie pomiar grawitacyjnego przesunięcia ku czerwieni, czyli zjawiska polegającego na tym, że światło w polu grawitacyjnym traci energię, a zatem zwiększa się długość fali. Uczeni twierdzą, że dzięki nowemu zegarowi możliwe będzie zmierzenie wysokości nad poziomem morza z dokładnością do 1 cm.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zbudowanie najdokładniejszego zegara świata rodzi problem z... określeniem jego dokładności. Aby temu zaradzić uczeni z NIST stworzyli drugi taki zegar i uruchomili oba, by sprawdzić, czy identycznie odmierzają one jednostki czasu. Okazało się, że tak.

Poprawcie mnie jeśli się mylę, ale zbudowanie drugiego i takie porównywanie jest testem co najwyżej na stałość parametrów w czasie (może dla zegara nie jest to takie głupie :) ), a nie na dokładność pomiaru samej sekundy?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jest jeszcze kwestia definicji sekundy.

Jeśli drgający atom to ten, na podstawie którego stworzono definicję to w czym problem?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A, że to niby atomy cezu są tam złapane? To nie załapałem chyba... ten iterb mnie zmylił.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie no... sory, dobrze to zrozumiałeś... rzeczywiście iterbem mierzą.

Ale może mają dobry przelicznik między tymi atomami?

Z resztą pamiętam, że kiedyś mieli zmieniać atom, na podstawie którego jest definicja, ale nie pamiętam czy na cez czy z cezu na coś innego...

Nie wiem czy to zrobili i nie wiem co było kandydatem. Znowu trzeba będzie uruchomić google :P

 

edit: nic nie znalazłem, czyli źle szukałem lub źle pamiętam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

IMHO sekunda nie jest tu potrzebna. Ani żadna inna jednostka czasu. Ważne, żeby czas pomiędzy poszczególnymi drganiami atomów był identyczny. Wówczas bez przeszkód możesz sprawdzić dokładność zegara tworząc dwa identyczne urządzenia. I możesz mierzyć czas niezależnie od tego, jaką jednostkę przyjmiesz za podstawową.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...