Skocz do zawartości
Forum Kopalni Wiedzy
KopalniaWiedzy.pl

Pięć monet zmieni historię Australii?

Rekomendowane odpowiedzi

Kilka monet z plaży najpewniej spowoduje, że na nowo trzeba będzie napisać historię Australii. W 1944 roku australijski żołnierz Maurie Isenberg stacjonował wraz z obsługą radaru na jednej z Wessel Islands. Te niezamieszkane wyspy w pobliżu północnego wybrzeża kontynentu miały strategiczne znaczenie dla jego obrony.

 

Isenberg w wolnych chwilach wędkował na plaży. Pewnego dnia znalazł pięć miedzianych monet. Schował je do puszki po tytoniu, o której zapomniał. Ponownie trafił na monety w 1979 roku. Chciał je sprzedać, ale największy handlarz numizmatyków w Sydney nie kupił ich twierdząc, że są bezwartościowe. Wówczas zabrał je do muzeum, gdzie dowiedział się, że monety liczą sobie około 1000 lat i pochodzą z sułtanatu Kilwa. Isenberg podarował je muzeum.

 

Przed kilkoma miesiącami monety postanowił zbadać australijsko-amerykański zespół pracujący pod kierunkiem Iana McIntosha, Australijczyka z Indiana University. Isenberg dokonał rzeczywiście niezwykłego odkrycia. Monety, datowane na X-XIV wiek zostały wybite w sułtanacie Kilwa. To kwitnące państwo zostało założone w X wieku przez księcia Ali ibn al-Hassana Shirazi na wyspie Kilwa znajdującej się u wybrzeży dzisiejszej Tanzanii. Szybko stało się ważnym ośrodkiem handlowym na wschodnich wybrzeżach Afrki i odebrało palmę pierwszeństwa położonemu na kontynencie Mogadiszu. Od założenia sułtanatu do roku 1227 władzę sprawowała tam dynastia perskich założycieli. W XIII wieku sułtanatem zaczęła rządzić arabska dynastia Mahdali. Kilwa handlowała m.in. z Indiami, a głównymi towarami, jakie wymieniano były złoto, srebro, perły, perfumy, arabska i perska ceramika, chińska porcelana. U szczytu potęgi w XV wieku Kilwa dominowała na tzw. Wybrzeżu Swahili, obejmującym przybrzeżne tereny dzisiejszych Kenii, Tanzanii i północnego Mozambiku.

 

Odkrycie w Australii monet z Kilwy może być jednym z dowodów, że przed tysiącem lat mógł istnieć szlak handlowy łączący Afrykę, Indie i Wyspy Korzenne. Znalezisko może też oznaczać, że James Cook nie był odkrywcą Australii.

 

Ian McIntosh planuje wyprawę badawczą na wyspę, na której Isenberg znalazł monety. Chce tam poszukać ukrytej jaskini, w której - jak głosi legenda - mają znajdować się starożytne monety i broń.

 

Maurie Isenberg zmarł w 1991 roku. W ubiegłym tygodniu zmarła jego żona. Norman Isenberg, syn odkrywcy, zaskoczony nagłym zainteresowaniem, mówi, że wśród papierów ojca trafił na mapę, na której zakreślono na czerwono kilka miejsc. Znalazł ten wycinek z "Australian Coin Review" z 1986 roku zatytułowany "Kto odkrył Australię?".

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Pięć monet zmieni historię Australii?

 

Hm. A w jakim stopniu zmieniło historię Ameryki to, że pierwsi odkryli ją Wikingowie czy inni Chińczycy?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie chodzi o to, kto pierwszy, ale o możliwą istniejącą wymianę kulturową i handlową między Australią, a całą resztą świata. Oraz o jej wpływ na kształtowanie historii/kultury Australii.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli do tej pory nikt nie zauważył takich wpływów (nie licząc pewnie autorów pokroju Daenikena), to albo ich brak, albo badacze niczego nie badają, a tylko zabiegają o granty.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A gdzie dowód ze te monety znalazły się tam własne wtedy kiedy się uważa a nie później?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...