Skocz do zawartości
Forum Kopalni Wiedzy
KopalniaWiedzy.pl

Przechwycić, przyspieszyć, wykorzystać

Rekomendowane odpowiedzi

Firma SheerWind z Minnesoty twierdzi, że opracowała nową wydajną metodę pozyskiwania energii z wiatru. Technologia Invelox jest podobno nawet 6-krotnie bardziej wydajna niż tradycyjne turbiny. Potrafi ona pozyskać energię z wiatru poruszającego się z prędkością niewiele ponad 3 kilometry na godzinę i jest znacznie bardziej elastyczna niż standardowe turbiny.

Pomysł SheerWind polega na ustawieniu wysokich na 12-15 metrów wież, zakończonych systemem przechwytującym poruszające się powietrze. Jest ono następnie kierowane w dół przez zwężający się tunel. Tak skompresowane powietrze znacznie przyspiesza, natrafia na małą turbinę, którą napędza, i wydostaje się z wieży otworem.

SherrWind przeprowadziła na razie własne wewnętrzne testy, podczas których porównywało wydajność własnej turbiny (umieszczonej w wieży) w sytuacjach gdy system Invelox był zamontowany i gdy go nie było. Testy wykazały, że Invelox zwiększył wydajność turbiny od 81 do 660 procent. Średnio o 314 procent.

Jak zapewnia SheerWind koszty nowego systemu to 750 USD na każdy zainstalowany kilowat, są zatem niższe niż tradycyjnych turbin. Firma chce w przyszłym roku zaprezentować pierwszą działającą instalację.

  • Pozytyw (+1) 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zastanawia mnie ta większa wydajność. Przecież oni zwiększają powierzchnię przechwytywania poruszającego się powietrza kilkukrotnie więc nie porawia się efektywność turbiny a jedynie zbiera się energię z większego strumiena powietrza. Żeby porównywać wydajność powinni do testów (bez swojego inveloxa) wziąć turbinę o powierzchni porównywalnej z powierzchnią ich "nakładki". Turbiny z dyfuzorami już były wykorzystywane (i chyba są nadal) - niemniej ich pomysł na odzyskanie energii przy małych prędkościach jest dobry.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mhm, w sumie przy takich wysokich wieżach wydaję mi się że grawitacja mogła by tutaj wpłynąć pozytywnie na poruszające się w dół powietrze, tylko brakuje mi wiedzy że by chociaż oszacować na ile wpłynie ta grawitacja.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przy zbyt małej prędkości wiatru turbina się nie obraca więc sprawność = 0.

Teraz niech przez 50 % czasu pracy wiatr będzie za wolny to nam spada sprawność o połowę.

Ale jeśli zdołamy wykorzystać nawet ten słaby wiatr to sprawność rośnie np. dwukrotnie, bo zamiast np. 100 dni w roku, elektrownia przepracuje 200.

Stąd sprawność rośnie przy takich rozwiązaniach.

Tak samo wzrosła by sprawność słonecznych gdyby i w nocy było tak silne światło. Tylko ze Słońcem trudniej takie sztuczki niż z wiatrem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@thikim

To jest podstawowa idea tego projektu.

 

Jednak ja jestem ciekaw, jak duży wpływ ma na energie końcową tego wiatru grawitacja, że by np wydłużyć tunel w dół ziemi, to czy by energia powstała z tego wiatru nie wzrosła.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jednak ja jestem ciekaw, jak duży wpływ ma na energie końcową tego wiatru grawitacja, że by np wydłużyć tunel w dół ziemi, to czy by energia powstała z tego wiatru nie wzrosła.

Taki tunel (komin) mam w domu. A w nim, kurka wodna, powietrze, sprzeczne z prawami fizyki ( bo przecież ma masę) leci do góry, nawet gdy zimne jest. Dlaczego?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie jest to sprzeczne z prawami fizyki. To dzięki temu kominy działają... i wentylacja w budynkach (bez wentylatorów)

To się nazywa ciąg kominowy, ale kompletnie nie pamiętam jak powstaje (działa też gdy w domu jest chłodniej niż na zewnątrz, więc to nie chodzi o unoszenie ciepłego powietrza)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To się nazywa ciąg kominowy, ale kompletnie nie pamiętam jak powstaje

Eureka!

Różnica ciśnień :-))

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Trzy grosze internet ma bogactwo trolli, nie potrzeba nam ich więcej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

w ciągu kominowym wykorzystuje się różnicę w masie ciepłego i zimnego powietrza. Ogrzane powietrze u podstawy komina jako lżejsze unosi do go góry, wytwarzając ciąg kominowy.

 

Wydaje mi się, ze w tym projekcie ciąg kominowy jest raczej problemem niż czymś pożytecznym. I grawitacja tez ma małe znaczenie. Tu plusem jest duży chwyt strumienia powietrza, skierowany w koło, 360 stopni, który zwęża się stopniowo, podnosząc ciśnienie powietrza. Dlatego nawet slaby wiatr będzie w stanie poruszyć turbinę. Dodatkowy plus jaki widzę to taki, ze nie ma ruchomych części w powietrzu, ptaki i samoloty bezpieczniejsze i nic nad głową nie wiruje. Po za tym sama wieża nie musi być robiona z super duper materiałów ala technologia lotnicza, co przełoży się na jej niska cenę. Turbina na poziomie ziemi ułatwia konserwacje. Może tez być jakiś centralny budynek z turbinami i kilka wież w koło.

Naprawdę ciekawy pomysł.

  • Pozytyw (+1) 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak na moje wyczucie to centralny budynek z turbinami to raczej zły pomysł.

Transport powietrza wygeneruje za dużo dodatkowych strat i może wymagać większego ciśnienia aby działać, a nie ułatwi znacząco konserwacji.

  • Pozytyw (+1) 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...