Jump to content
Forum Kopalni Wiedzy
Sign in to follow this  
KopalniaWiedzy.pl

Maski, które wyostrzają zmysły

Recommended Posts

Grupa studentów z Królewskiego College'u Sztuki w Londynie opracowała maski Eidos, które wzmacniają słuch bądź wzrok.

Eidos Vision usprawnia postrzeganie ruchu, a Eidos Audio umożliwia wybiórcze słyszenie mowy. Odkryliśmy, że choć zwykle odbieramy świat w postaci wielu nakładających się sygnałów, możemy wykorzystać technologię, by wyizolować i wzmocnić wybrane bodźce - tłumaczą Tim Bouckley, Millie Clive-Smith, Mi Eun Kim i Yuta Sugawara.

Eido Audio przykrywa obszar ust i uszu. Mikrofon kierunkowy wyłapuje dźwięki, które są następnie komputerowo oczyszczane i przekazywane odbiorcy za pomocą słuchawek i trzymanej przy podniebieniu płytki. Dzięki wibracjom kości ustnik transmituje sygnał bezpośrednio do ucha wewnętrznego. To jedyne w swoim rodzaju wrażenie, jakby ktoś mówił do nas z wnętrza głowy.

W drugiej z masek oprogramowanie przetwarza dane z wbudowanej kamery. "Zinterpretowany" obraz jest wyświetlany niemal w czasie rzeczywistym i przypomina fotografie z długim czasem ekspozycji. Z takim sprzętem użytkownik dostrzega nowe (dla siebie) wzorce ruchu.

Brytyjczycy mają nadzieję, że Eidos Vision przyda się sportowcom pracującym nad ulepszeniem techniki, a Eidos Audio sprawdzi się jako "proteza" zmysłów przytępionych przez starzenie lub procesy chorobowe. Będąc artystami, studenci pomyśleli też o wzbogaceniu doświadczeń podczas oglądania przedstawień baletowych, pokazów mody czy koncertów.

  • Upvote (+1) 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

może być to przyszłość technologii dla starzejącego się społeczeństwa

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...