Jump to content
Forum Kopalni Wiedzy
Sign in to follow this  
KopalniaWiedzy.pl

Kanibale w Jamestown

Recommended Posts

Archeolodzy zdobyli pierwszy materialny dowód na to, że mieszkańcy Jamestown - pierwszej stałej brytyjskiej kolonii w Ameryce - oddawali się kanibalizmowi. Dowód ten to ślady nacięć na czaszce i kościach 14-letniej dziewczyny. Głodujący koloniści usunęli jej mózg i mięso, prawdopodobnie w celach spożywczych.

Szczątki dziewczyny odkopali archeolodzy z prywatnej organizacji Preservation Virginia, pracujący pod kierunkiem Williama Kelsona. Zostały one zabadane przez antropologa Douglasa Owsleya z Narodowego Muzeum Historii Naturalnej w Waszyngtonie.

Nie wiadomo, jak zmarła dziewczyna. Jest niemal pewne, że umarła i została pochowana, a później jej ciało odkopano i zjedzono. Do przypadków kanibalizmu doszło w Jamestown podczas niezwykle surowej zimy z lat 1609/1610. Już w 1625 roku George Percy, prezydent Jamestown, pisał w jednym z listów, że przed laty głód był tak wielki, iż wykopywano zmarłych by ich zjeść. Poza listem Percy'ego istnieje jeszcze pięć innych doniesień o kanibalizmie w Jamestown.

Szczątki zmarłej wydobyto przed kilkoma miesiącami z dołu zawierającego kości koni i psów. Po stanie zębów stwierdzono, że miała 14 lat, a badania izotopowe kości wskazują, iż jadła wysokobiałkową dietę, zatem pochodziła z dobrze sytuowanej rodziny. Doktor Owsley jest pewny, iż była Angielką. Badania izotopowe tlenu wykazały, iż dorastała na południowym wybrzeżu Anglii. Z kolei izotopy węgla dowodzą, że w jej diecie znajdowały się angielskie żyto i jęczmień.

Zdaniem Jamesa Horna, historyka z Colonial Williamsburg Foundation, dziewczyna przybyła do Ameryki na jednym z sześciu ocalałych okrętów floty dostawczej, która wypłynęła w czerwcu 1609 roku z Plymouth.

Stosunki między kolonistami a Indianami szybko się popsuły i w październiku lub listopadzie Powhatanowie zaatakowali kolonię. Otoczeni koloniści zaczęli zjadać ubrania, buty, konie, psy i koty. W końcu doszło do kanibalizmu. Z kilkuset zamieszkujących Jamestown osób do maja 1610 roku przetrwało 60.

Miejsce, w którym znajdowało się Jamestown wybrano w 1607 roku na kolonię, gdyż w okolicy nie było Indian. Jak się póżniej okazało, nikt jej nie zasiedlał, gdyż był to teren bagnisty, nienadający się pod rolnictwo. Virginia Company of London nie była zaś w stanie zapewnić kolonistom regularnych dostaw żywności.

Wykopaliska w Jamestown trwają od 1994 roku. Ku zdziwieniu naukowców, znajdowane są szczątki pierwszej historycznej osady. Specjaliści obawiali się, że zostały one całkowicie zniszczone przez przepływającą obok rzekę.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Możliwe, że jedna osoba chciała zjeść/zjadła i cała wioska zostaje naznaczona. Zawsze się znajdzie ktoś kto spieprzy za wszystkich.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...