Jump to content
Forum Kopalni Wiedzy
Sign in to follow this  
KopalniaWiedzy.pl

Koniec pracy kosmicznego teleskopu

Recommended Posts

Europejska Agencja Kosmiczna poinformowała o zakończeniu misji Obserwatorium Kosmicznego Herschela. Największy w dziejach kosmiczny teleskop pracujący w paśmie podczerwieni przestał działać z powodu wyczerpania się zapasów helu.

Herschel został wystrzelony w przestrzeń kosmiczną 14 maja 2009 roku. Na pokładzie miał 2300 litrów ciekłego helu, który służył do schładzania jego instrumentów do temperatury bliskiej zeru absolutnemu. Hel powoli odparowywał. Wczoraj po południu ostatecznie potwierdzono, że nadszedł kres pracy teleskopu. Podczas codziennej sesji komunikacyjnej prowadzonej przez stację naziemną na zachodzie Australii zauważono wzrost temperatury wszystkich instrumentów Herschela.

Przez 4 lata pracy teleskop dokonał ponad 35 000 obserwacji, pracował przez ponad 25 000 godzin, a uzyskane przezeń dane zostąły wykorzystane w około 600 programach naukowych.

KopalniaWiedzy niejednokrotnie informowała o pracy Herschela. Teleskop odkrył m.in. symbol nieskończoności w naszej galaktyce, pasy asteroid w pobliskich systemach planetarnych, zauważył, że czerwony nadolbrzym Betelgeza idzie na czołowe zderzenie ze ścianą pyłu, a przeprowadzone przezeń badania komety Hartley 2 wzmacniają teorię o kosmicznym pochodzeniu ziemskiej wody.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nie przewidzieli możliwości zatankowania czy też nie opłaca się…?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Wyniesienie helu na orbitę kosztowało by pewnie prawie tyle co wyniesienie całego nowego satelity. Biorąc pod uwagę ze technika idzie do przodu a tamten satelita już ma swoje lata, to pewnie bardziej opłaca się wynieść nowego z nowym zapasem helu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Fakt, aczkolwiek skoro ostatnio testowo ośmiokrotnie przyspieszono przelot na ISS, to uzupełnienie zasobnika teoretycznie mogłoby się odbyć nawet podczas takiej misji za jednym zamachem, co prawda nie sprawdzałem jak z orbitami. Sam satelita nie jest aż taki stary, bo jak artykuł podaje jest z 2009, czyli biorąc poprawkę na czas projektowania podzespoły są starsze o jakieś 3-5 lat.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Obserwatorium Kosmicznego Herschela jest umieszczone w punkcie libracyjnym (Lagrange'a) L2 układu Ziemia-Słońce, czyli w odległości 1,5 mln km od Ziemi, po jej nocnej stronie, czyli w jej cieniu. To jest dalej niż orbita Księżyca (ok. 400 tys. km). To dobre miejsce, jak na teleskop pracujący w podczerwieni, bo był osłonięty przed bezpośrednim ogrzewaniem go przez Słońce. No a stacja kosmiczna ISS jest na orbicie odległej od Ziemi zaledwie o ok. 400 km. Tak że o wycieczce w celu uzupełnienia zapasów helu raczej nie ma mowy. Przynajmniej przy obecnych możliwościach.

  • Upvote (+1) 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bezpośrednim następcą będzie chyba kosmiczny teleskop James Webb który ma być wyniesiony na orbitę dopiero w 2018 . Ma mieć lustro o średnicy 6,5 metra (Hershel 3,5m) oraz stacjonować na orbicie 1,5 miliona kilometrów .

Share this post


Link to post
Share on other sites

To jeszcze muszą usunąć "śmiecia" z L2 aby zrobić miejsce dla nowego teleskopu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...