Jump to content
Forum Kopalni Wiedzy
Sign in to follow this  
KopalniaWiedzy.pl

Ryba gestykuluje, by zwerbować współpracowników

Recommended Posts

Plectropomus pessuliferus marisrubri poluje, korzystając z pomocy 2 innych gatunków ryb: mureny olbrzymiej (Gymnothorax javanicus) i wargacza garbogłowego (Cheilinus undulatus). By współpraca przebiegała gładko i by było wiadomo, gdzie schowała się niedostępna dla P. p. marisrubri ofiara, zwierzę posługuje się gestami referencyjnymi. Przypomnijmy, że dotąd uważano, że podobne zachowania występują wyłącznie u człowieka, małp człekokształtnych i kruków.

Redouan Bshary z Uniwersytetu w Neuchâtel już kilka lat temu zauważył, że P. p. marisrubri zawiązują sojusze. Same polują na otwartych wodach, potrzebują więc kogoś, kto poradziłby sobie z kąskami ukrytymi w szczelinach. Nic więc dziwnego, że wybór padł na mureny olbrzymie i wargacze (te ostatnie potrafią nawet wysysać uciekinierów z zagłębień).

Szwajcar skwapliwie dokumentował swoje spostrzeżenia, nagrywał też filmy. Pokazał je Alexandrowi Vailowi z Uniwersytetu w Cambridge, który stwierdził, że P. p. marisrubri nie tylko rzucają się na wszystkie strony, by pobudzić współpracowników, ale i wykonują stanie na głowie, opływając przy tym konkretny punkt. Wg naukowców, to komunikat o następującej treści: "Przyjrzyjcie się uważnie, ofiara ukrywa się właśnie tutaj".

P. p. marisrubri wykonywały swoje akrobacje wyłącznie wtedy, gdy w pobliżu znajdowała się murena lub wargacz. Zachowanie było kontynuowane do momentu, gdy potencjalny współpracownik podpływał.

Panowie stwierdzili, że sygnał P. p. marisrubri wabił większość muren i wszystkie wargacze, a wtedy zdenerwowana ofiara opuszczała swoją kryjówkę. Bshary i Vail przekonują, że skoro stanie na głowie nie wypłaszało kąsków wcześniej, nie jest ono taktyką łowiecką, ale wspomnianym na początku gestem referencyjnym.

Gdy mureny ignorowały stójki P. p. marisrubri, te puszczały się za nimi w pogoń i albo zaczynały swoje pobudzające podrygiwania, albo wręcz siłą spychały niechętnych w kierunku szczeliny z jedzeniem.

Co istotne, Vail, Bshary i Andre Manica odkryli, że gestami referencyjnymi posługuje się też inna ryba - pleperka lamparcia (Plectropomus leopardus). Współpracuje ona z ośmiornicą czerwoną (Octopus cyanea). Razem ryba i mięczak mogą wszystko...

Na zamieszczonych niżej filmach można zobaczyć, jak P. p. marisrubri werbuje murenę i jak dokładnie wygląda stójka.

 

 

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...