Skocz do zawartości
Forum Kopalni Wiedzy
KopalniaWiedzy.pl

Zmiana formy przekona przeciwników entomofagii?

Rekomendowane odpowiedzi

Choć owady mogłyby być bogatym źródłem białka, mieszkańcom Zachodu trudno się do nich przekonać. Perspektywa zjedzenia obiektu z licznymi odnóżami nie wydaje się zbyt pociągająca, dlatego portugalska projektantka Susana Soares zaczęła się zastanawiać, jak potencjalni konsumenci zareagowaliby na zmianę formy. Owocem jej współpracy z technologami żywności oraz inżynierami jest drukarka 3D, spod dyszy której wychodzą przeróżne smakowicie wyglądające ciasteczka.

Autorka projektu Insects Au Gratin (nazwa jest ukłonem w stronę techniki kulinarnej gratin, gdzie na wierzchu potrawy uzyskuje się zbrązowioną skorupkę z różnych składników) proponuje, by wysuszone owady mleć na mączkę. Później należy wymieszać ją z wodą lub kremowym serkiem, substancją żelującą oraz dodatkami smakowo-zapachowymi, np. cynamonem. Pastę wkłada się do zbiorniczka drukarki i po kilku minutach można zaczynać degustację.

Przygotowaniem mączki zajmował się dr Kenneth Spears z London South Bank University, a za etap drukowania odpowiadali dr. Peter Walters i Deborah Southerland z Uniwersytetu Zachodniej Anglii.

Soares organizuje pokazy i warsztaty ze swoją drukarką w roli głównej. Obecnie odbywają się one w Londynie w Wellcome Collection. Portugalka podkreśla, że owady zawierają m.in. żelazo, potas czy magnez. Potrafią też skutecznie przekształcić zjadany pokarm w białko. Ze 100 kg roślin powstanie 40 kg "świerszczyny" i tylko 10 kg wołowiny.

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

"Ze 100 kg roślin powstanie 40 kg "świerszczyny"

-rozbieganej po całej łące.

Widziałem wyliczenia, z których wynikało, że ilość energii pozyskanej że złapanych pasikoników, będzie mniejsza od kalorycznego wydatku poświęconego na uganianie się za nimi.

Nie da się na tym wyżyć.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Myślę, że te wyliczenia były błędne.

Istnieje ryba (całkiem spora, prawie jak karp), która żywi się niemal wyłącznie owadami złapanymi podczas wyskakiwania z wody na wysokość ok 2 długości swojego ciała. I nie jest to ta sama ryba co strzela wodą w owady aby spadły do wody.

Nie każdy skok kończy się upolowaniem zdobyczy (zaledwie chyba co trzeci) wydatek energetyczny aby tak wyskoczyć z wody jest większy niż w rozstawieniu siatki na pasikoniki, a owady dużo mniejsze (tak na wyczucie to człowiek łapiący pasikonika zużyje mniej energii w stosunku do masy owada niż ta ryba polując na muchę)

Jeśli ryba jest w stanie z tego wyżyć i jeszcze urosnąć to chyba nie może być tak źle z tym wydatkiem energetycznym.

 

Kwestia tylko tego, że my "marnujemy" ogromne ilości energii pomiędzy posiłkami m.i. na produkcję ciepła.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A wiesz, że ryba jest zmiennocieplna, a człowiek stałocieplny?

Ich metabolizm jest nieporównywalny z ssaczym.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wiem... ostatnia linijka tego co napisałem...

jest to z tego co pamiętam nawet 10-krotna różnica w zużyciu energii (człowiek jest duży, więc pewnie mniej, bo ma mniejszą powierzchnię w stosunku do objętości), ale chyba i tak sam ruch chyba pochłania tyle samo energii, kwestia reszty życia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ochyda, w życiu bym tego nie ruszyła. Ja nawet nie tykam jogurtów czy napojów barwionych koszenilą.

 

A używasz szminki? Bo jeśli tak, to mam dla Ciebie złe wieści... :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...