Skocz do zawartości
Forum Kopalni Wiedzy
gray.pl

Anatomia zła. Rzecz o mentalności śmierci.

Rekomendowane odpowiedzi

Skąd zło? To pytanie towarzyszy ludzkości od zawsze. Człowiek doświadczający zła, powodującego ból, próbuje je sobie jakoś wytłumaczyć. Ludzkość wypracowała wiele prób odpowiedzi na to pytanie, głównie religijnych. Często takie religijne odpowiedzi opierają się na wierze i tradycji i nie wnikają w głąb problemu. Również niepełną odpowiedzią będzie stwierdzenie, że zło wynika z genów i natury. Przyjęcie koncepcji, że tkwiące w nas negatwyne tendencje zdeterminowane są genetycznie, często odbiera nadzieje na ich przezwyciężenie i wywołuje wrażenie, że są one czymś, nad czym nie możemy zapanować. Autor książki, nie negując tych wcześniejszych odpowiedzi – religijnych czy genetycznych – zwraca uwagę na trzeci, bardzo ważny, a często pomijany element – pociąg ku śmierci, czyli mechanizmy autodestrukcji, zwane tu mentalnością śmierci. To fascynujące zagadnienie – obok mechanizmów rozwoju, istnieją w nas także mechanizmy autodestrukcji, prowadzące do samoniszczenia. Jak sobie radzić z tymi mechanizmami, czy można nad nim zapanować, ograniczyć ich negatywne konsekwencje lub nawet uwolnić się od nich całkowicie? Autor analizuje też wpływ tego mechanizmu destrukcyjnego tkwiącego w jednostkach, na całe społeczeństwa, i jego obecność w kulturze (kulturach), religii, tradycji, sztuce, seksie, rozrywce i wszelkich innych obszarach ludzkiej aktywności, w których mentalność śmierci jest obecna.

Refleksja nad złem i autrdestrukcyjnością staje się też pretekstem do udzielenia odpowiedzi na pytanie czym jest rozwój duchowy, rozwój wewnętrzny. To nowe spojrzenie na rozwój uświadamia nam, że tym bardziej jesteśmy zaawansowani w rozwoju, im bardziej jesteśmy uwolnieni od tkwiących w nas tendencji autodestrukcyjnych. Rozwój to ciągła praca polegająca na uwalnianiu się od pociągu do śmierci i na zwiększaniu żywotności. Narzędzia prowadzące do tego celu możemy czerpać tak z religii, jak i z najnowszych metod psychoterapii, psychologii i pracy z umysłem.

 

Dawid Hybsz z wykształcenia jest etnologiem i antropologiem kultury. Od dłuższego czasu zajmuje się medytacją, pracą nad sobą i rebirthingiem. Interesuje się psychoterapią i psychologią (ze szczególnym uwzględnieniem psychoterapii Gestalt i Psychologii Zorientowanej na Proces) oraz religiami Wschodu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...