Jump to content
Forum Kopalni Wiedzy
Sign in to follow this  
KopalniaWiedzy.pl

W poszukiwaniu złóż tkanki tłuszczowej spalającej tłuszcz

Recommended Posts

Zespół z Joslin Diabetes Center sprecyzował, gdzie dokładnie w szyi znajdują się "pokłady" brunatnej tkanki tłuszczowej (ang. brown adipose tissue, BAT). Udało się też uzyskać nowe komórki BAT.

Brunatna tkanka tłuszczowa spala tłuszcz i wytwarza w ten sposób ciepło. Podczas badań na myszach wykazano, że istnieją 2 rodzaje BAT. Typ klasyczny tworzy się w życiu płodowym, podczas gdy tzw. tkanka beżowa powstaje w białej tkance tłuszczowej pod wpływem określonych warunków metabolicznych. Oba rodzaje BAT mogą występować również u ludzi.

By stwierdzić, gdzie znajdują się podstawowe zapasy BAT, Amerykanie pozyskali próbki z 5 rejonów szyi operowanych pacjentów. Analiza wykazała, że najwięcej BAT występowało głęboko przy pochewce naczyń szyjnych oraz przy mięśniu długim szyi. W próbkach tych dochodziło do ekspresji genu markerowego BAT (chodzi o gen termogeniny, czyli białka występującego w wewnętrznej błonie mitochondriów brunatnej tkanki tłuszczowej).

Najwięcej BAT występuje w głębokich rejonach szyi, w pobliżu pnia współczulnego i tętnic szyjnych, gdzie zapewne pomaga ona w podgrzaniu krwi i podnoszeniu temperatury ciała. Teraz, gdy wiemy, gdzie jest brunatny tłuszcz, możemy z łatwością pozyskać komórki do dalszych studiów - podkreśla dr Aaron M. Cypess.

Gdy naukowcy przyjrzeli się ekspresji w tkance pobranej z płytszych i głębszych warstw szyi, okazało się, że ta druga w większym stopniu przypomina klasyczną BAT myszy.

W kolejnym etapie eksperymentu zespół z Joslin porównywał tempo zużycia tlenu (zdolność spalania kalorii) przez białą i brunatną ludzką tkankę tłuszczową oraz mysią BAT. Ustalono, że ludzka BAT z okolic mięśnia długiego szyi osiągała 50% wydajności mysiej BAT. Biała tkanka tłuszczowa okazała się o wiele mniej aktywna od brunatnej (jej osiągnięcia to zaledwie 1/100 możliwości BAT z okolic mięśnia długiego).

Naukowcy uzyskali działające adipocyty BAT z preadipocytów płytszych i głębszych rejonów szyi. Pod wpływem stymulacji farmakologicznej doszło do ekspresji genów naturalnych komórek BAT.

  • Upvote (+1) 1

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest Ania4562

"Brunatna tkanka tłuszczowa spala tłuszcz i wytwarza w ten sposób ciepło." Nawet nie wiedziałam, że to działa w taki sposób, fajny post :) Dałam PLUSA

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...