Jump to content
Forum Kopalni Wiedzy
KopalniaWiedzy.pl

Zając nie nadąża za zmianą klimatu

Recommended Posts

Kiedyś zmiana koloru zajęcy amerykańskich (Lepus americanus) zachodziła w pełnej harmonii z otoczeniem. Gdy zaczynała się zima i spadał śnieg, futro tych zwierząt bielało, a po roztopach sierść stawała się szarobrązowa. Przez zmianę klimatu ssaki przestały jednak pasować do krajobrazu i coraz częściej wśród brązów i czerni traw czy krzaków widuje się białe osobniki.

L. Scott Mills z University of Montana badał populację L. americanus z Gór Skalistych. Przez 3 zimy ok. 50 zającom zakładano radionadajniki. Zima z roku 2010 okazała się dość ciepła. Śnieg leżał przez 160 dni. Kolejna (2011) była jedną z najchłodniejszych w dotychczasowym zapisie - pokrywa śnieżna utrzymywała się przez 190 dni, a więc miesiąc dłużej.

Co tydzień biolodzy starali się dotrzeć do maksymalnej liczby zajęcy i sprawdzali, jak dobrze kolor ich futra pasował do tła. Porównywano ilość białego futra i śniegu w promieniu 10 m. Za brak dopasowania uznawano sytuację, gdy różnica wynosiła 60% bądź więcej.

Wg Millsa, każdego roku, bez względu na pogodę, linienie zaczynało się ok. 10 października i 10 kwietnia. Jesienią dojście do bieli zajmowało 40 dni, a brązowienie wiosną kończyło się po 30-50 dniach (w latach chłodniejszych proces zmiany futra się wydłużał).

Zające mogą w pewnym zakresie przyspieszać lub opóźniać [...] zmianę koloru, ale i tak nie będą w stanie sprostać przyszłym zimom. Bazując na kilku modelach klimatycznych dla Gór Skalistych, Amerykanie określili temperaturę i okres zalegania śniegu w latach 2050-2099. Doszli do wniosku, że do połowy XXI w. śnieg będzie się utrzymywać o miesiąc krócej, a do końca bieżącego stulecia sezon śnieżny skróci się aż o 2 miesiące. Skoro data początku linienia jest dość stała, oznacza to, że w 2050 r. zające nie będą pasować do otoczenia przez 36 dni, a do 2099 r. liczba rozbieżnych dni może się jeszcze podwoić.

Jak podkreślają autorzy artykułu z Proceedings of the National Academy of Sciences, część zajęcy wyginie, ale z drugiej strony presja drapieżników powinna doprowadzić do zmiany kalendarza linienia.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Wnioski z artykułu są takie nawet jeśli przepowiednie o skróceniu zimy się sprawdzą to zajączkom nic się nie stanie bo tak działa natura.

Wbrew temu co może sugerować artykuł biedne zajączki nie są wieczne i tak kiedyś skończą żywot pewnikiem jako czyjś obiad ze względu na miejsce jakie zajmują w piramidzie pokarmowej.

Share this post


Link to post
Share on other sites

W zasadzie tak, tylko że umaszczenie nie przystosowało się do tych zmian, wobec czego znacznie więcej zajączków padnie łupem drapieżników.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...