Jump to content
Forum Kopalni Wiedzy
KopalniaWiedzy.pl

Kepler odkrył najmniejszą planetę w ekosferze

Recommended Posts

Teleskop Kepler odkrył dwa nowe systemy planetarne. Orbity trzech ze znajdujących się w nich planet przebiegają w ekosferze, czyli takiej odległości od gwiazdy macierzystej, w której na planecie może istnieć woda w stanie ciekłym.

System Kepler-62 zkłada się z pięciu planet oznaczonych literami b, c, d, e, f. W skład systemu Kepler-69 wchodza planety b oraz c. Znajdujące się w ekosferze Kepler-62e, Kepler-62f oraz Kepler-69c są większe od Ziemi.

Dwie z wymienionych planet krążą wokół gwiazdy mniejszej i chłodniejszej od Słońca. Kepler-62f jest o 40% większa od Ziemi i jest tym samym najmniejszą znaną nam planetą pozasłoneczną znajdującą się w ekosferze. Najprawdopodobniej jest ciałem skalistym, a czas jej obiegu wokół gwiazdy wynosi 267 dni. Z kolei Kepler-62e znajduje się na wewnętrznej krawędzie eksofery i jest o 60% większa od Ziemi. Obiega gwiazdę w czasie 122 dni. Trzecia z planet, Kepler-69c jest o 70% większa od Błękitnego Globu i krąży wokół gwiazdy podobnej do Słońca. Czas jej obiegu wynosi 242 dni. Astronomowie nie są pewni, czy jest to planeta skalista czy gazowa.

Obecnie nie wiadomo, czy na którejkolwiek z wymienionych planet istnieje życie. Jednak ich odnalezienie to kolejny ważny krok w odnalezieniu świata podobnego do Ziemi krążącego wokół gwiazdy podobnej do Słońca.

Planety systemu Kepler-62 krążą wokół karła typu K2. To gwiazda o rozmiarach 66% wielkości Słońca charakteryzująca się o 80% mniejszą jasnością. Położona jest w odległości około 1200 lat świetlncyh od Ziemi w gwiazdozbiorze Lutni. Dwóm planetom znajdującym się w ekosferze towarzyszą trzy inne: dwie wyraźnie większe od Ziemi i jedna wielkości Marsa. Planety Kepler-62b, Kepler-62c i Kepler-62d obiegają swoją gwiazdę w czasie, odpowiednio, 5, 12 i 18 dni. Znajdują się zatem bardzo blisko niej, co czyni je niezwykle gorącymi, niegościnnymi światami.

System Kepler-69 położony jest w odległości około 2700 lat świetlnych od Ziemi, w gwiazdozbiorze Łabędzia. Powstał on wokół gwiazdy typu G, czyli takiej samej, jak Słońce. Jest ona zaledwie o 7% mniejsza od Słońca i o 20% mniej jasna. Planeta Kepler-69b jest dwukrotnie większa od Ziemi i okrąża gwiazdę w czasie 13 dni.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Porównując obrazki to mam wrażenie, że Kepler-69c jest tak gościnną planetą jak Wenus.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Określenie rozmiarów ekosfery już bierze pod uwagę grawitację i temperaturę gwiazdy. A zarówno Wenus jak i Kepler-69c leżą na wewnętrznej granicy, tak na oko niemal dokładnie w tym samym rejonie.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Wysoka temperatura na Wenus jest m. in. skutkiem jej grubej atmosfery.

 

Szansa na istnienie życia na tych planetach jest stosunkowo spora. Poza tym nawet na Wenus w tym momencie może istnieć życie.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Gdyby Ziemia była na orbicie Wenus to najprawdopodobniej szybko też miałaby taką gęsta atmosferę (szybko w skali geologicznej).

 

Swoją drogą... ogromne ciśnienie, wysoka temperatura, pełno siarki (w tym kwasu siarkowego tworzącego chmury)... rzeczywiście wspaniałe warunki do życia - prawie jak kominy termalne na Ziemi :P

Ciekawe czy ciśnienie jest tam na tyle duże by woda była w stanie ciekłym przy temperaturze 400 czy 500 stopni Celsjusza.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Zawsze gdy czytam informację mówiącą że jakaś planeta lub gwiazda jest ileś razy czy o ileś procent większa lub mniejsza od innej planety/gwiazdy, to zastanawiam się o jaką wielkość chodzi. Co jest większe? Średnica? Masa? To przecież zasadnicza różnica, bo masa jest, z grubsza rzecz biorąc, proporcjonalna do trzeciej potęgi rozmiarów liniowych - zakładając podobną gęstość obu obiektów. A biorąc pod uwagę możliwe różnice składu i rozkładu gęstości, to rozbieżności mogą być jeszcze większe.

Myślę że ZAWSZE powinno się podawać, o jakiej wielkości się pisze, przy takich porównaniach

Share this post


Link to post
Share on other sites
Zawsze gdy czytam informację mówiącą że jakaś planeta lub gwiazda jest ileś razy czy o ileś procent większa lub mniejsza od innej planety/gwiazdy, to zastanawiam się o jaką wielkość chodzi. Co jest większe? Średnica? Masa?

Słówko "wielkość" ( również odmieniane), jest w pierwszej kolejności (w potocznym i słownikowo zdefiniowanym rozumieniu) synonimem rozmiarów, a dopiero póżniej innych mierzalnych właściwości.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×
×
  • Create New...