Jump to content
Forum Kopalni Wiedzy
Sign in to follow this  
KopalniaWiedzy.pl

Nowa klasa rozbłysków gamma

Recommended Posts

Zdaniem ekspertów, zaobserwowane w ostatnich latach przez satelitę Swift trzy niezwykle długotrwałe eksplozje gwiazd to przedstawiciele nowej, nieznanej dotychczas klasy rozbłysków gamma (GRB). Rozbłyski gamma to najpotężniejsze eksplozje we wszechświecie. W ciągu kilku sekund rozbłysk emituje więcej energii niż nasze Słońce wyprodukuje w czasie całego swojego życia. Używane przez człowieka teleskopy odkrywają średnio jeden rozbłysk gamma dziennie. W ciągu ostatnich czterech dekad zaobserwowaliśmy tysiące rozbłysków gamma, ale dopiero teraz widzimy, jak potężne mogą być to zjawiska - stwierdził Bruce Gendre z Francuskiego Narodowego Centrum Badań Naukowych.

Wystrzelony w 2004 roku satelita Swift pozwala na obserwowanie długotrwałych rozbłysków. Dotychczas wyróżniano dwie klasy GRB: krótko- i długotrwałe. Krótkie rozbłyski trwają dwie sekundy lub mniej, a przyczyną ich pojawienia się jest połączenie się niewielkich obiektów w systemach podwójnych. Najprawdopodobniej dochodzi do nich wskutek zderzeń gwiazd neutronowych i czarnych dziur. Długotrwałe GRB trwają od kilkunastu sekund do wielu minut, najczęściej 20-50 sekund. Uczeni przypuszczają, że są one wynikiem zapadnięcia się masywnych gwiazd i powstania czarnej dziury.

Gendre i jego zespół przeprowadzili szczegółowe badania GRB 111209A z 9 grudnia 2011 roku. To najdłuższy znany rozbłysk alfa. Trwał on aż 7 godzin. Kolejny badany rozbłysk to niezwykły, dwugodzinny GRB 101225A z 25 grudnia 2010 roku. Uczeni stwierdzili, że był on znacznie potężniejszy, a jego źródło znacznie bardziej odległe niż wcześniej sądzono. Doszło do niego w odległości około 7 miliardów lat świetlnych od Ziemi. Trzeci badany rozbłysk - GRB 121027A - zauważono 27 października 2012 roku. Wszystkie trzy wydarzenia charakteryzowały się podobną emisją promieni X, ultrafioletowych oraz światła widzialnego i wszystkie miały miejsce w aktywnych centrach niewielkich galaktyk. Uczeni uznali, że mamy do czynienia z nową klasą bardzo długich rozbłysków.

Zgodnie z obecnymi teoriami do powstania zwykłego długiego rozbłysku gamma potrzebna jest obecność gwiazdy Wolfa-Rayeta. Tego typu obiekty mają średnicę około dwukrotnie większą i są ponad 25-krotnie bardziej masywne od Słońca. Jako, że ultradługie GRB trwają nawet 100-krotnie dłużej niż długie GRB, wymagają obecności znacznie większej gwiazdy. Naukowcy sugerują, że powstają one dzięki supergigantom, gwiazdom o masie około 20-krotnie większej i średnicy setki razy większej od Słońca. Niewykluczone, że są za nie odpowiedzialne błękitne supergiganty, które mogą mieć średnicę 1000 razy większą od średnicy naszej gwiazdy.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...