Jump to content
Forum Kopalni Wiedzy
KopalniaWiedzy.pl

Obrzezanie chroni przed zakażeniem HIV, zmieniając mikrobiom penisa?

Recommended Posts

Obrzezanie znacząco zmienia mikrobiom penisa. Wg doktora Lance'a B. Price'a z Translational Genomic Research Institute (TGen), chroni to przed zakażeniem wirusem HIV.

Naukowcy badali 156 mężczyzn z Rakai w Ugandzie. Okazało się, że rok po rozpoczęciu studium u osób obrzezanych na penisie występowało o 33,3% mniej bakterii. Dalsza analiza ujawniła, że spadki liczebności dotyczyły przede wszystkim 12 typów bakterii (głównie nietolerujących tlenu).

Wcześniejsze badania sugerowały, że obrzezanie zmniejsza wskaźnik transmisji wirusa HIV z kobiety na mężczyznę. Ekipa Price'a wpadała na trop mechanizmu wyjaśniającego to zjawisko.

Naukowcy sądzą, że bakterie z penisa mogą ułatwiać proces infekowania limfocytów T CD4+na 2 sposoby. Po pierwsze, ściągają limfocyty do napletka. Po drugie, aktywują komórki Langerhansa, czyli niedojrzałe komórki dendrytyczne, które pochłaniają i przetwarzają antygeny mikroorganizmów, a następnie wędrują do węzłów chłonnych. Bez dodatkowego wyzwalacza komórki Langerhansa po prostu zniszczyłyby wroga.

Z ekologicznej perspektywy nasze studium pokazuje, jak zjawiska z makroświata skalują się do poziomu mikro. Kiedy wycinając las, zmienia się makrośrodowisko, oddziałuje to na zwierzęta. [...] Zmiana środowiska penisa okazuje się zaś wpływać na żyjące na nim mikroby. Zazwyczaj zaburzenia mikrobiomu przestawia się jako negatywne zjawisko - wystarczy przypomnieć nieswoiste zapalenia jelit czy grzybice po antybiotykoterapii - jednak w tym przypadku takie zmiany mogą działać zabezpieczająco - podsumowuje dr Cindy Liu z TGen.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Słyszałem, że obrzezanie zostało właśnie wymyślone po to, żeby ograniczyć infekcje u ludów żyjących na terenach ze słabym dostępem do wody i przez to ograniczoną możliwością zachowania odpowiedniej higieny, a później przeistoczyło się to w obrzęd religijny (nie koniecznie w tej kolejności).

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pewnie ktoś odkrył, że to tak działa, więc zrobił z tego obrzęd religijny aby łatwiej było skłonić wszystkich do poddania się temu. W końcu religia działa silniej niż sugestie prozdrowotne.

Share this post


Link to post
Share on other sites

No ba, podobnie było zresztą z monogamią, aby w małych populacjach ograniczyć chów wsobny.

 

radar

Share this post


Link to post
Share on other sites

Zakazy jedzenia świń to tez forma ochrony przeciw włośnicy.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...