Skocz do zawartości
Forum Kopalni Wiedzy
KopalniaWiedzy.pl

Obrzezanie chroni przed zakażeniem HIV, zmieniając mikrobiom penisa?

Rekomendowane odpowiedzi

Obrzezanie znacząco zmienia mikrobiom penisa. Wg doktora Lance'a B. Price'a z Translational Genomic Research Institute (TGen), chroni to przed zakażeniem wirusem HIV.

Naukowcy badali 156 mężczyzn z Rakai w Ugandzie. Okazało się, że rok po rozpoczęciu studium u osób obrzezanych na penisie występowało o 33,3% mniej bakterii. Dalsza analiza ujawniła, że spadki liczebności dotyczyły przede wszystkim 12 typów bakterii (głównie nietolerujących tlenu).

Wcześniejsze badania sugerowały, że obrzezanie zmniejsza wskaźnik transmisji wirusa HIV z kobiety na mężczyznę. Ekipa Price'a wpadała na trop mechanizmu wyjaśniającego to zjawisko.

Naukowcy sądzą, że bakterie z penisa mogą ułatwiać proces infekowania limfocytów T CD4+na 2 sposoby. Po pierwsze, ściągają limfocyty do napletka. Po drugie, aktywują komórki Langerhansa, czyli niedojrzałe komórki dendrytyczne, które pochłaniają i przetwarzają antygeny mikroorganizmów, a następnie wędrują do węzłów chłonnych. Bez dodatkowego wyzwalacza komórki Langerhansa po prostu zniszczyłyby wroga.

Z ekologicznej perspektywy nasze studium pokazuje, jak zjawiska z makroświata skalują się do poziomu mikro. Kiedy wycinając las, zmienia się makrośrodowisko, oddziałuje to na zwierzęta. [...] Zmiana środowiska penisa okazuje się zaś wpływać na żyjące na nim mikroby. Zazwyczaj zaburzenia mikrobiomu przestawia się jako negatywne zjawisko - wystarczy przypomnieć nieswoiste zapalenia jelit czy grzybice po antybiotykoterapii - jednak w tym przypadku takie zmiany mogą działać zabezpieczająco - podsumowuje dr Cindy Liu z TGen.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Słyszałem, że obrzezanie zostało właśnie wymyślone po to, żeby ograniczyć infekcje u ludów żyjących na terenach ze słabym dostępem do wody i przez to ograniczoną możliwością zachowania odpowiedniej higieny, a później przeistoczyło się to w obrzęd religijny (nie koniecznie w tej kolejności).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pewnie ktoś odkrył, że to tak działa, więc zrobił z tego obrzęd religijny aby łatwiej było skłonić wszystkich do poddania się temu. W końcu religia działa silniej niż sugestie prozdrowotne.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No ba, podobnie było zresztą z monogamią, aby w małych populacjach ograniczyć chów wsobny.

 

radar

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zakazy jedzenia świń to tez forma ochrony przeciw włośnicy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...