Skocz do zawartości
Forum Kopalni Wiedzy
KopalniaWiedzy.pl

Tajemnicza struktura z dna Jeziora Tyberiadzkiego

Rekomendowane odpowiedzi

Na dnie Jeziora Tyberiadzkiego na głębokości około 10 metrów (218,5-219,5 metrów poniżej poziomu morza) znaleziono dziwną kamienną strukturę. Archeolodzy nie wiedzą, do czego służyła ani ile ma lat. Stożek o wysokości 10 i średnicy 70 m zbudowano z nieociosanych bazaltowych kamieni i głazów. Szacuje się, że waga konstrukcji sięga 60 tys. ton.

Podobne kopce występują w innych rejonach globu. Czasem wykorzystywano je do oznaczania miejsca pochówku.

Stożek odkryto w 2003 r. podczas badania sonarem południowo-zachodniej części jeziora. Później stanowiskiem zajmowali się nurkowie, którzy ustalili, że kopiec utworzono z głazów o długości nawet 1 metra. Jak napisano w International Journal of Nautical Archaeology, nie dało się zauważyć oczywistego schematu konstrukcyjnego ani wytyczających granice ścian. Kamienie nie noszą śladów ciosania czy rzeźbienia.

Archeolodzy sądzą, że kopiec to konstrukcja pierwotnie lądowa, która została zalana przez wzbierające jezioro. By stwierdzić, do czego służyła i czy był to np. kurhan, trzeba przeprowadzić wykopaliska skoncentrowane na pozyskaniu artefaktów. Dodatkowo umożliwią one datowanie.

Bazując na pobliskich megalitycznych fenomenach (np. stanowisku Khirbet Beteiha, które składa się z 3 koncentrycznie ułożonych kamiennych kręgów), specjaliści podejrzewają, że kopiec ma ponad 4 tys. lat.

Niewykluczone, że budowa została zlecona przez przywódców z Khirbet Kerak, największego miasta regionu w 3. tysiącleciu p.n.e. Naukowcy podkreślają, że bez względu na pochodzenie, kierujący przedsięwzięciem musieli być uzdolnionymi planistami i ekonomistami. Poza tym budowa wymagała dużych nakładów pracy i zorganizowanej społeczności.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Belisariusz - dokładnie. Skoro jezioro ma 43 m max głębokości to ci płetwonurkowie musieli chyba mieć zajeniezłą do tego podwodną glebogryzarkę żeby zryć ze 200 m dna :). Poza tym znalazł ktoś info na temat genezy powstania jeziora. Wiki o tym milczy - w dziale historia podaje tylke znaczenie jeziora w starożytności a 'googlując see of galilee' trudno się przebić przez religiny bełkot to rzetelnych informacji. Jeżeli ta struktura była kiedyś lądowa i maiłaby zostać zalana to jezioro musiałoby powstać stosunkowo bardzo niedawno. Znalazłem że jest ono ewidentnie powulkaniczne. Ale dramat akcji musiałoby się rozgrywać przecież max kilka tysięcy lat temu. Czyli mielibyśmy do czynienia z tragedią Pompejów tylko na 100 razy większą skalę kilka tysięcy lat wcześniej... Atlantyda ? :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Lustro jeziora znajduje się 209 m p.p.m. Chodziło więc pewnie o to, że ta dziwna struktura znajduje się 218,5-219,5 m p.p.m. (pod poziomem morza!)

(pewnie ktoś błędnie przetłumaczył)

Z tego wynikałoby, że owa struktura znajduje się ok. 10 m pod powierzchnią wody.

Jezioro więc mogło istnieć znacznie wcześniej niż powstanie tej struktury. Być może tylko poziom wody był mniejszy i mniejsze było jezioro.

Budowla mogła postać wówczas np. na brzegu jeziora.

Nie musiało dochodzić do żadnej wielkiej katastrofy. Poziom mógł podnosić się stopniowo.

  • Pozytyw (+1) 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za zwrócenie uwagi :)

A strukturę zalały wzbierające wody. Jak zauważył Sławko, mógł być to stopniowy powolny proces.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

autor i czytający nie mają zielonego  pojęcia o czym piszą - gdyby powierzchnia jeziora była na poziomie 209 m ppm - to byłaby olbrzymia depresja, chyba najgłębsza na świecie - skrót ppm - oznacza ilość cząsteczek na milion innych - natomiast poziom terenu oznacza się jako npm - nad poziomem morza - przyjmuje się go jako poziom "0"

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rozjaśnij mi proszę, w którym miejscu widzisz ów niepoprawny zapis „ppm” (bez kropek), by odkopywać temat sprzed 5 lat, bo nijak nie mogę doszukać się miejsca z błędem.

Lustro wody: -209 m n.p.m. (209 m p.p.m.)

Struktura: -219 m n.p.m. (219 m p.p.m., 10 metrów pod lustrem wody jeziora)

Wszystko to już zostało wyjaśnione parę lat temu czy też coś mi umyka?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
12 godzin temu, rumcajs69xxl napisał:

autor i czytający nie mają zielonego  pojęcia o czym piszą

Jak się ma tak seksowny nick, to się pewnie myśli "tą";) główką, a nie głową.

Edytowane przez 3grosze

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 godziny temu, 3grosze napisał:

Jak się ma tak seksowny nick, to się pewnie myśli "tą";) główką, a nie głową.

piszesz równie zrozumiale jak Pytia - wyjaśnij o czym piszesz, lub o kim 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
11 godzin temu, wilk napisał:

Rozjaśnij mi proszę, w którym miejscu widzisz ów niepoprawny zapis „ppm” (bez kropek), by odkopywać temat sprzed 5 lat, bo nijak nie mogę doszukać się miejsca z błędem.

Lustro wody: -209 m n.p.m. (209 m p.p.m.)

Struktura: -219 m n.p.m. (219 m p.p.m., 10 metrów pod lustrem wody jeziora)

Wszystko to już zostało wyjaśnione parę lat temu czy też coś mi umyka?

1. cytuję - Na dnie Jeziora Tyberiadzkiego na głębokości około 10 metrów (218,5-219,5 metrów poniżej poziomu morza) , moim błędem było że nie wpisałem kropek.

2.Ty również popełniasz ten błąd w tym co cytujesz jako wyjaśnienie - mieszasz skróty n.p.m. i  p.p.m które oznaczają coś zupełnie innego - nad poziomem morza ( n.p.m. ) są to lądy  i   pod poziomem morza ( p.p.m. ) są to depresje

3.poza tym to nie ja odkopałem ten temat - pojawił się wśród innych tematów na bocznym panelu jakiejś innej strony i mnie zainteresował 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jezioro Tyberiadzkie znajduje się w depresji (dolinie ryftowej) w północnej części tektonicznego Rowu Jordanu. Jest najniżej położonym jeziorem słodkowodnym na Ziemi (źródła podają, że lustro wody waha się między 208 a 213 m p.p.m.). Skoro p.p.m. oznacza "pod/poniżej poziomu morza", a obiekt znaleziono ok. 10 m pod lustrem, to przyjąwszy, że znajdowało się ono 208,5-209,5 m p.p.m., wszystko się zgadza (208,5-209,5 plus 10 daje 218,5-219,5).

To fragment abstraktu z International Journal of Nautical Archaeology: "We report the discovery of conical stone pile built of large, natural, unhewn basalt cobbles and boluders measuring c. 70 m in diameter at depth of -218.5—-219.5 m".

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Lubię się wtrącać:

50 minut temu, rumcajs69xxl napisał:

2.Ty również popełniasz ten błąd w tym co cytujesz jako wyjaśnienie - mieszasz skróty n.p.m. i  p.p.m które oznaczają coś zupełnie innego - nad poziomem morza ( n.p.m. ) są to lądy  i   pod poziomem morza ( p.p.m. ) są to depresje

za mądrze;) wilk napisał, więc Tobie uproszczę:

209 p.p.m. = -209m n.p.m.

219m p.p.m. = -219m n.p.m.

Jeszcze się upewnię: widzisz minus?

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W wysokości i głębokości nie ma ujemnych wielkości. I tu ma rację. Językową.

Może jeszcze napiszecie: minus dwa metry szerokości LOL

Edytowane przez thikim

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
42 minuty temu, thikim napisał:

ma rację. Językową.

:D

 

Edytowane przez 3grosze

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wysokość metacentryczna to nie jest wysokość.
Podobnie jak sprawiedliwość społeczna to nie jest sprawiedliwość.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
57 minut temu, thikim napisał:

 wysokości i głębokości nie ma ujemnych wielkości.

Mało wiesz:

https://www.amw.gdynia.pl/images/AMW/Menu-zakladki/Nauka/Zeszyty_naukowe/Numery_archiwalne/2006/Mironiuk,_Pawledzio.pdf

PS

przesuń:D thikim Twój ostatni post, pod ten mój, a będzie jasność.;)

PS2

A tak w ogóle, to gdzie Ty thikim widzisz mianowanie wysokością i głębokością tych liczb, które podajemy z wilkiem.:D

Edytowane przez 3grosze

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Znaczy się Ty sobie edytujesz po tym jak ktoś coś napisze pod Tobą i teraz ten ktoś ma przeprosić i przenieść swój post poniżej? To już jest bezczelność.

27 minut temu, 3grosze napisał:

A tak w ogóle, to gdzie Ty thikim widzisz mianowanie wysokością i głębokością tych liczb, które podajemy z wilkiem

A to przepraszam, jak to nie była wysokość i głębokość tylko jakieś tam Wasze tajne liczby to masz rację - nie znam ich. Tylko w takim razie te liczby lepiej sobie wymieniajcie w PW a nie publicznie.

Edytowane przez thikim

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
12 minut temu, thikim napisał:

Znaczy się Ty sobie edytujesz po tym jak ktoś coś napisze pod Tobą i teraz ten ktoś ma przeprosić i przenieść swój post poniżej? To już jest bezczelność.

Oczywiste, że nie zauważyłem Twojej odpowiedzi i oczywiste, że moja edycja nastąpiła po Twojej wypowiedzi. Jakie przeprosiny?:blink:  Nie bezczelność, tylko za ciężki dla thikima żart.:(

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

8 godzin temu, 3grosze napisał:

Lubię się wtrącać:

za mądrze;) wilk napisał, więc Tobie uproszczę:

209 p.p.m. = -209m n.p.m.

219m p.p.m. = -219m n.p.m.

Jeszcze się upewnię: widzisz minus?

 

pod względem matematycznym masz rację, jednak merytorycznie popełniasz błąd -  wszyscy zapomnieliście o meritum dyskusji - wg. art. odkryte obiekty leżą 219 m pod powierzchnią morza, a powierzchnia jeziora leży na wysokości 209 m pod powierzchnią morza -  byłaby to  2 pod względem głębokości depresja na świecie - większa jest tylko depresja Morza Martwego - 419 m p.p.m. ( jeszcze się upewnię, ta kreseczka przed 4 to nie minus tylko myślnik :) ) 

Wszyscy dyskutujecie o mało znaczących szczegółach, a nikt nie zwrócił uwagi na bzdurę zapisaną w artykule

9 godzin temu, Mariusz Błoński napisał:

Jezioro Tyberiadzkie znajduje się w depresji (dolinie ryftowej) w północnej części tektonicznego Rowu Jordanu. Jest najniżej położonym jeziorem słodkowodnym na Ziemi (źródła podają, że lustro wody waha się między 208 a 213 m p.p.m.). Skoro p.p.m. oznacza "pod/poniżej poziomu morza", a obiekt znaleziono ok. 10 m pod lustrem, to przyjąwszy, że znajdowało się ono 208,5-209,5 m p.p.m., wszystko się zgadza (208,5-209,5 plus 10 daje 218,5-219,5).

To fragment abstraktu z International Journal of Nautical Archaeology: "We report the discovery of conical stone pile built of large, natural, unhewn basalt cobbles and boluders measuring c. 70 m in diameter at depth of -218.5—-219.5 m".

Muszę się przyznać do niewiedzy i posypać głowę popiołem  :(  sprawdzałem wcześniej w innym zródle - nie wiem czemu nie było tam jeziora Tyberiadzkiego 

==================================================================

http://www.naukowiec.org/tablice/geografia/najglebsze-depresje-swiata_786.html

Depresja jest to obszar lądu leżący poniżej poziomu morza.

W poniższej tabeli przedstawiono 10 najgłębszych obszarów depresyjnych na świecie wraz z głębokością w [m p.p.m.] oraz nazwą państwa na którego terytorium się znajdują.

 

Depresja Głębokość [m p.p.m.] Państwo
Morze Martwe 418 Izrael, Palestyna, Jordania
Kotlina Turfańska 154 Chiny
Jezioro Assal 150 Dżibuti
Kattara 133 Egipt
Karagije 132 Kazachstan
Danakilska 125 Erytrea, Etiopia
Laguna del Carbon 105 Argentyna
Dolina Śmierci 86 Stany Zjednoczone
Sabcha Tah 55 Maroko
Sabkhat Ghuzayyil 47 Libia

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...