Jump to content
Forum Kopalni Wiedzy
KopalniaWiedzy.pl

Szybki lot na Międzynarodową Stację Kosmiczną

Recommended Posts

Do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej zadokował pojazd Sojuz TMA-08M, na którego pokładzie znajdowało się trzech członków Ekspedycji 35 - dwóch Rosjan i Amerykanin. Loty na ISS stały się niemal codziennością, ale o tej misji warto wspomnieć chociażby z jednego powodu. W jej ramach wykonano najkrócej trwający załogowy lot pomiędzy miejscem startu a ISS. Zwykle od momentu wystrzelenia pojazdu do jego zadokowania do Stacji mijały dwa dni. Tym razem podróż trwała mniej niż sześć godzin. Było to możliwe dzięki nowej technice opracowanej przez Rosjan i przetestowanej podczas trzech ostatnich misji pojazdu towarowego Progres.

Z punktu widzenia załogi Sojuza szybki przelot na ISS wygląda podobnie jak dwudniowa podróż. Załoga musi jedynie w krótszym czasie wykonać zadania, na które wcześniej miała 48 godzin. Skrócenie czasu podróży jest szczególnie ważne w przypadku pojazdów Sojuz, które samodzielnie mogą przebywać na orbicie zaledwie 4 dni. Zatem im szybciej Sojuz zadokuje do ISS, tym więcej pozostanie mu paliwa, tlenu i innych zasobów, które mogą zostać wykorzystane w sytuacji awaryjnej w drodze powrotnej.

Według dotychczasowych procedur po 9 minutach od wystrzelenia Sojuz oddzielał się od rakiety nośnej. W pierwszym dniu lotu, podczas 3. okrążania Ziemi Sojuz odpalał silniki manewrowe, zmieniając nieco swoją prędkość. Przy 4. okrążeniu miało miejsce drugie odpalenie silników. W drugim dniu, podczas 17. okrążania planety silniki uruchamiano po raz trzeci. W końcu, 3. dnia, podczas 34. okrążenia wykonywano ostatnie manewry i dokowano do ISS.

Według nowej procedury, Sojuz oddziela się od rakiety nośnej w tym samym momencie, co wcześniej. Następnie wykonuje całą serię manewrów przy użyciu silników. W końcu, podczas 4. okrążania Ziemi, po upływie 5 godzin i 49 minut od startu, dokuje do ISS.

W skład Ekspedycji 35 wchodzą dowódca Sojuza Paweł Winogradow oraz Aleksander Misurkin i Chris Cassidy. Zastąpią oni obecną załogę ISS - dowódcę Chrisa Hadfielda z Kanadyjskiej Agencji Kosmicznej, Toma Marshburna z NASA i Romana Romanenko z Roskosmosu. W maju Hadfield, Marshburn i Romanenko powrócą na Ziemię na pokładzie swojego Sojuza TMA-07M i oficjalnie rozpocznie się Ekspedycja 35.

Dwóch członków błyskawicznego lotu na ISS ma już doświadczenie w przestrzeni kosmicznej. Winogradow, były inżynier, w latach 1997-1998 spędził 197 dni na stacji Mir, a w 2006 roku przez 182 dni przebywał na ISS. Cassidy, komandor porucznik US Navy, był w lipcu 2009 roku członkiem misji STS-127. Odbył trzy spacery w przestrzeni kosmicznej, przebywając w niej sumie przez ponad 18 godzin. Dla emerytowanego podpułkownika lotnictwa Misurkina jest to pierwsza misja.

Trzeba w tym miejscu podkreślić, że mieliśmy do czynienia z najszybszym dokowaniem do ISS. Jednak już w przeszłości dochodziło do jeszcze szybszych kosmicznych spotkań. Podczas programu Gemini Amerykanie ćwiczyli manewry dokowania i używali w tym celu orbitalnego modułu Agena. Misja Gemini 11 wystartowała 12 września 1966 roku o godzinie 14:42:26. Dokowanie do Ageny odbyło się tego samego dnia o godzinie 16:16:00

Share this post


Link to post
Share on other sites

Winogradow, były inżynier,

To też ciekawostka, że w Rosji inżynierem nie jest się dożywotnio. Pewnie przechodzą jakieś mobilizujące weryfikacje.

No i są efekty, z dwóch dni zeszli na 6 godzin.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Czy wiadomo, o jaką nową technikę chodzi? To coś związanego z napędem, nawigacją, sterowaniem...?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Aby skrócić czas podróży , dwukrotnie w ciągu 90 minut od startu odpalone zostały silniki manewrowe Sojuza.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...