Skocz do zawartości
Forum Kopalni Wiedzy
KopalniaWiedzy.pl

Jabłko dla alergików

Rekomendowane odpowiedzi

Włoscy naukowcy z Ager Melo Group pracują nad hipoalergicznym jabłkiem, w którym uczulające białka są zastępowane innymi występującymi w naturze.

Mimo że jabłko wydaje się bezpiecznym pokarmem, aż 75% uczulonych na pyłek brzozy ma również alergię na ten owoc (fachowo mówi się o alergii krzyżowej pyłku brzozy z alergenami jabłka). Po jego spożyciu rozwija się obrzęk warg, języka, a nawet całej twarzy, chrypka, niekiedy pacjenci odczuwają też wędzenie dłoni, w której trzymali przekąskę. Ludzie z łagodniejszą reakcją na jabłko twierdzą czasem, że zwyczajnie nie lubią tego owocu, choć pierwotną przyczyną ich niechęci jest właśnie alergia.

Dr Alessandro Botton, fizjolog roślin z Uniwersytetu w Padwie, podkreśla, że nie wiadomo, co dokładnie stanie się po wyciszeniu jednego genu i zastąpieniu go innym, dlatego trzeba monitorować ewentualne niepożądane skutki uboczne. Wskutek manipulowania mogą powstać kolejne substancje drażniące. Nie da się też a priori zagwarantować, że wykorzystanie protein innych roślin nie doprowadzi do znacznej zmiany struktury jabłka. Krytycy dodają też, że owoc hipoalergiczny nie musi być tak samo wartościowy dietetycznie, co oryginał.

Wg Bottona, inżynieria genetyczna to szansa na szybsze uzyskanie hipoalergicznych jabłek. Co prawda wiadomo, że odmiany Golden Delicious czy Granny Smith dają owoce o silnych właściwościach alergogennych, zaś np. Jonagold i Gloster wywołują jedynie lekkie reakcje, ale na wyhodowanie kultywaru trzeba by czekać nawet 20 lat. W dodatku trudno powiedzieć, czy nowa odmiana byłaby przyjaźniejsza dla alergików.

Dr René Smulders z Uniwersytetu w Wageningen, który współpracował z Ager Melo Group, dodaje, że większość modyfikacji wprowadza się z myślą o uprawie i rolnikach, lecz z tym jabłkiem konsumenci będą mogli dostrzec osobiste korzyści [zdrowotne].

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Ania4562

A ja zastanawiałam się, dlaczego swędzą mnie usta jak zjem jabłko, skoro jestem uczulona na brzosę, a nie na jabłonkę? A to najwyraźniej jest takie powiązanie, odczulałam się na brzozę i inne drzewa 2 lata, i jedyne co mi przeszło to katar na wiosnę jak zaczynają pylić, a jabłek dalej jeść nie mogę:/

  • Negatyw (-1) 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sądząc z obserwacji, przypuszczać mogę, że reakcje alergiczne (nie tylko na jabłka) mogą być uwarunkowane płciowo. Zauważyłem, że kobiety na ogół uwielbiają jabłka zielone i kwaskawe (nie znam nazwy tej odmiany). Mężczyźni na ogół tych jabłek unikają. Może to tylko z powodu różnicy w pH organizmów. Kobiety lubią kwaśne bardziej, niż mężczyźni. Być może to zróżnicowanie ma jakiś wpływ na istnienie lub nie, reakcji alergicznej - przy zróżnicowaniu odmian jabłek (i nie tylko jabłek).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Sądząc z obserwacji, przypuszczać mogę, że reakcje alergiczne (nie tylko na jabłka) mogą być uwarunkowane płciowo.

 

Wybacz Waćpan za wtręt w kwesti jabłek rwania, ale spostrzeżenia Wasze warte są w 'Nature' najmniej wzmianki. Jam z bracią nadobną jabłek unikamy - ot banan, brzoskwinia, czy choćby kiwi, alergii nam ne przyczynia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Wybacz Waćpan za wtręt w kwesti jabłek rwania, ale spostrzeżenia Wasze warte są w 'Nature' najmniej wzmianki. Jam z bracią nadobną jabłek unikamy - ot banan, brzoskwinia, czy choćby kiwi, alergii nam ne przyczynia.

Dokładnie, właściciel pierwszego postu jest jednym wielki wkrętem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
kobiety na ogół uwielbiają jabłka zielone i kwaskawe (nie znam nazwy tej odmiany). Mężczyźni na ogół tych jabłek unikają. Może to tylko z powodu różnicy w pH organizmów. Kobiety lubią kwaśne bardziej, niż mężczyźni

 

Ty gościu, co żeś tu nawymyślał? Jakie różnice pH, jakie różnice w lubieniu?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...