Jump to content
Forum Kopalni Wiedzy
KopalniaWiedzy.pl

Konkurencyjna oferta przejęcia Della

Recommended Posts

Media donoszą o pojawieniu się konkurencyjnej oferty wykupienia firmy Dell. Koncern ma zostać wycofany z obrotu publicznego. Taką propozycję złożyli w lutym założyciel i największy udziałowiec Michael Dell oraz fundusz inwestycyjny Silver Lake Partners. Teraz jednak pojawiła się nowa oferta, którą zarząd Della ma obowiązek rozważyć. Z nieoficjalnych doniesień wynika, że w ubiegły piątek firma private equity Blackstone Group wystąpiła ze wstępną ofertą wykupienia akcji Della. Podobno Blackstone oferuje od 13,65 do 15 USD za akcję. Michael Dell i Silver Lake zaoferowali 13,65 USD. Zarząd Della ma na odpowiedź czas do jutra.

Jak twierdzą dziennikarze, Blackstone proponuje też, że wyłączy z Della wydział zajmujący się usługami finansowymi. Firma podobno prowadzi już rozmowy w sprawie sprzedaży tego wydziału GE Financial Services.

Oferta Blackstone'a pojawiła się w ostatnim możliwym momencie, gdyż 22 marca upływał 45-dniowy termin, w którym można było składać ofery konkurencyjne wobec Della i Silver Lake.

Niewykluczone, że propozycja Blackstone'a nie jest jedyną alternatywną ofertą przejęcia Della. Wcześniej pojawiły się też informacje, że inwestor Carl Icahn, który brał m.in. udział w głośnym sporze dotyczącym przejęcia Yahoo! przez Microsoft, uzyskał zgodę na sprawdzenie ksiąg rachnunkowych Della i rozważał złożenie własnej oferty.

Pojawienie się propozycji Blackstone'a może postawić firmę Dell w trudnej sytuacji. Niektórzy z dużych udziałowców uważają bowiem, że koncern jest warty więcej niż 24,4 miliarda USD, jakie oferują Dell i Silver Lake Partners. Jeśli Blacksone oferuje więcej, może rozpocząć się teraz długotrwały proces licytowania i rozważania kolejnych ofert. To z kolei może podważyć zaufanie klientów do Della. W najlepszym interesie wszystkich stron - firmy, pracowników, partnerów i klientów - jest jak najszybsze zakończenie tego procesu. Im dłużej będzie on trwał, tym większy wpływ będzie miał na interesy firmy - uważa Matt Eastwood z IDC. Zdaniem analityka, dla koncernu najkorzystniej będzie jeśli przyszły właściciel zechce kontynuować strategiczne zmiany, które rozpoczęto przez pięciu laty. Dell ma zamiar wycofywać się powoli z rynku klientów indywidualnych i wzmacniać swoją pozycję na rynku klientów biznesowych. Michael Dell i Silver Lake gwarantują kontynuację tej strategii. NIe wiadomo natomiast, jaką strategię obierze ewentualny inny właściciel.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Tylko mnie się wydaje, że Dell wykupuje własne akcje, bo ma jakąś przełomową technologie i chce zysk zatrzymac dla siebie?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nie sądzę żeby dell mógł mieć jakąkolwiek przełomową technologię, dell tylko składa podzespoły. Nie produkuje niczego własnego od zera.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×
×
  • Create New...