Jump to content
Forum Kopalni Wiedzy
KopalniaWiedzy.pl

Chińska moneta z kenijskiej wyspy

Recommended Posts

Naukowcy z Muzeum Historii Naturalnej i Uniwersytetu Illinois w Chicago odkryli podczas ekspedycji na kenijskiej wyspie Manda chińską monetę sprzed 600 lat.

Moneta ze stopu miedzi i srebra ma w środku kwadratowe wycięcie. Dzięki temu można ją było nosić przy pasku. Widnieje na niej imię cesarza Yongle z dynastii Ming, który panował w latach 1402-1424.

Yongle interesował się misjami politycznymi i handlowymi do krajów basenu Oceanu Indyjskiego. Przeprowadzał je dla niego admirał Zheng He.

Ze względu na szereg podobieństw He można nazwać chińskim Krzysztofem Kolumbem. To wspaniałe, że zdobyliśmy monetę [Yǒnglè Tōngbǎo], która ostatecznie dowodzi, że dotarł on do Kenii. Opisywane odkrycie ma duże znaczenie, bo [...] otwiera nam pole do dyskusji nad związkami Chin z państwami Oceanu Indyjskiego - tłumaczy dr Chapurukha M. Kusimba, kurator działu antropologii afrykańskiej chicagowskiego muzeum.

Niestety, związki te zakończyły się równie szybko, jak zaczęły, bo cesarze, którzy nastali w Państwie Środka po śmierci Yongle, zakazali zagranicznych ekspedycji. Pozwoliło to na zapoczątkowanie europejskiej epoki odkryć geograficznych.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ojej, różnica rzeczywiście ogromna. Świetna makieta :)

A to ponoć jest makieta wersji pewnej (~70m długości), a niektórzy naukowcy spekulują na podstawie znalezionych opisów, że największe mogły mieć 130-140m długości, czyli jeszcze to x2!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Car-kołokoł czy car-puszka też były duże, ale mało praktyczne. Ciekawi mnie jak wyglądało spotkanie tego drewnianego statku z porządnym tajfunem.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...