Skocz do zawartości
Forum Kopalni Wiedzy
KopalniaWiedzy.pl

ALMA ruszyła pełną parą

Rekomendowane odpowiedzi

Dzisiaj z pełną mocą rozpoczyna pracę Atacama Large Milimeter-submilimeter Array (ALMA), największy na świecie projekt astronomiczny. Został on uruchomiony w drugiej połowie 2011 roku, a teraz będzie miał okazję w pełni pokazać, na co go stać.

ALMA to sieć radioteleskopów zbudowanych w Chile na wysokości 5000 metrów nad poziomem morza. Tym, co jest tak bardzo specjalne w tym miejscu, to fakt, że właśnie tutaj nad naszymi głowami praktycznie nie ma pary wodnej. Jest jej tak mało, że światło emitowane przez jakikolwiek obiekt w kosmosie dociera do nas praktycznie bez zakłóceń - wyjaśnia Gianni Marconi, astronom z ALMA. To największe obserwatorium, jakie zostało kiedykolwiek zbudowane - dodaje.

ALMA powstała niedaleko granicy Chile z Boliwią, w pobliżu miasta San Pedro de Atacama. Miejsce to jest wyjątkowe. Gdy uczeni badali ilość pary wodnej w atmosferze w tym miejscu, początkowo myśleli, że instrumenty badawcze są uszkodzone. Minimalna wilgotność to idealne miejsce pracy dla 66 anten ALMY, których średnica waha się od 7 do 12 metrów.

Społeczność naukowa chce używać ALMA podczas badań nad formowaniem się gwiazd, narodzinami planet. Interesuje nas nie tylko to, co dzieje się w Układzie Słonecznym, ale również to, w jaki sposób Układ powstawał po Wielkim Wybuchu - mówi dyrektor ALMA Thijs de Graaw.

Uczony podkreślił, że ALMA jest historycznym przedsięwzięciem, gdyż pracuje w takich zakresach długości, które pozwalają na zajrzenie poza powszechne w przestrzeni kosmicznej chmury pyłu i gazu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...