Skocz do zawartości
Forum Kopalni Wiedzy
KopalniaWiedzy.pl

Ciąża na trwałe zmienia budowę stopy

Rekomendowane odpowiedzi

Ciąża na stałe zmienia zarówno rozmiar, jak i kształt kobiecych stóp.

Płaskostopie to problem wielu ciężarnych. Do obniżenia fizjologicznych sklepień przyczyniają się dodatkowy ciężar oraz rozluźnienie więzadeł.

Spotykałem się z doniesieniami kobiet o zwiększeniu rozmiaru obuwia po ciąży, ale przeglądając czasopisma medyczne i podręczniki, nie znalazłem informacji na ten temat. Aby podejść do tego naukowo, mierzyliśmy stopy kobiet na początku ciąży i 5 miesięcy po porodzie. Stwierdziliśmy, że ciąża rzeczywiście prowadziła do permanentnych zmian w budowie i wielkości stóp - opowiada dr Neil Segal z University of Iowa.

Amerykanie zebrali 49-osobową grupę ochotniczek. Łuk podłużny przyśrodkowy (dynamiczny) oraz łuk podłużny boczny (statyczny) mierzono dwukrotnie: 1) w 1. trymestrze ciąży oraz 2) 5 miesięcy po porodzie. Okazało się, że u ok. 60-70% badanych stopy stały się szersze i dłuższe.

Autorzy studium ustalili, że w analizowanym okresie zmniejszało się wysklepienie stopy. Ponieważ równocześnie łuki stawały się mniej sztywne, stopa opadała i wydłużała się o 2-10 mm. Co istotne, nie prowadziło to do zmiany rozkładu nacisków na powierzchnię podeszwową. Segal i inni zauważyli, że za większość obserwowanych zmian odpowiadała pierwsza ciąża, a kolejne raczej nie prowadziły do dalszej zmiany struktury stopy.

Wiemy, że kobiety, zwłaszcza te, które mają dzieci, nieproporcjonalnie częściej zapadają na choroby mięśniowo-szkieletowe. Niewykluczone, że przyczyniają się do tego właśnie związane z ciążą zmiany w budowie stopy [...]. Segal zamierza się zająć tym zagadnieniem. Zależy mu również na sprawdzeniu, jak zadbać o zdrowie układu mięśniowo-szkieletowego podczas ciąży.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nic się u mnie nie zmieniło, jak miałam problem z dobraniem pantofli tak mam nadal :angry: , od zawsze mam szczupłe stopy i tak zostało..

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...