Skocz do zawartości
Forum Kopalni Wiedzy
KopalniaWiedzy.pl

Powstał najbardziej skomplikowany obwód elektroniczny z nanorurek

Rekomendowane odpowiedzi

Podczas ubiegłotygodniowej International Solid-State Circuits Conference naukowcy z Uniwersytetu Stanforda zaprezentowali najbardziej skomplikowany obwód scalony wykonany z węglowych nanorurek. Obwód przekładał sygnał analogowy z kondensatora na sygnał cyfrowy, który trafiał do mikroprocesora. Został on wbudowany w dłoń drewnianego manekina. Gdy ktoś uścisnął dłoń manekina, uruchamiając tym samym obecny na dłoni przełącznik pojemnościowy, nanorurkowy układ przesyłał sygnał do komputera, a ten włączał silnik poruszający dłonią w górę i w dół.

Profesor Subhasish Mitra, który wraz z profesorem Philipem Wongiem zbudował wspomniany obwód, zapewnia, że to najbardziej złożone urządzenie tego typu, jakie dotychczas powstało.

Nanorurkowy układ pracuje dość wolno. Jego kondensatory są duże i położone daleko od siebie w porównaniu z układami krzemowymi. Jednak to ważne osiągnięcie. To pokazuje, że tranzystory z węglowych nanorurek mogą być łączone w obwody pracujące przy niskim napięciu - mówi Aaron Franklin z należącego do IBM-a Watson Research Center. Już wcześniej zespół Franklina zaprezentował układ korzystający z jednego tranzystora i teoretycznie wykazał, że możliwe jest zbudowanie układu wielotranzystorowego. Teraz uczeni ze Stanforda w praktyce udowodnili, że jest to możliwe.

Praca z nanorurkami jest bardzo trudna. Około 30% z nich ma właściwości metaliczne, a nie półprzewodnikowe, przez co mogą spalić obwód. Ponadto mają tendencję do plątania się w czasie wzrostu, a to może prowadzić do niekontrolowanego przełączania się stanów obwodu.

Naukowcy ze Stanforda opracowali technologię, która umożliwiła pracę z nanorurkami mimo ich wad. Ich układ jest odporny na zakłócenia. Najpierw chcemy stworzyć jeszcze bardziej złożony układ, później udoskonalić metodę jego produkcji, by móc dalej tworzyć coraz bardziej skomplikowane struktury - mówi Wong.

Specjaliści przypominają, że podobne problemy stały przed pionierami współczesnej elektroniki krzemowej. Przed dziesiątkami lat obwody zbudowane z krzemu również były duże i bardzo niedoskonałe. Obecnie wdraża się masową produkcję 22-nanometrowych tranzystorów, na pojedynczym chipie umieszcza się setki milionów takich elementów, a wydajność każdego z nich jest niemal taka sama, jak innych.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...