Jump to content
Forum Kopalni Wiedzy
Sign in to follow this  
KopalniaWiedzy.pl

Szukają zabójcy wilków

Recommended Posts

U.S. Fish and Wildlife Service oferuje 2500 dolarów nagrody za informację o osobie, która 18 stycznia zabiła w Północnej Karolinie wilka rudego. To co najmniej 10. zwierzę, które zostało zabite w ciągu ostatnich 14 miesięcy. Zabity ostatnio wilk, podobnie jak pozostałe osobniki, miał na szyi obrożę z urządzeniem namierzającym.

Obecnie na wolności żyje mniej niż 120 wilków rudych. Gatunek przez 20 lat był uznawany za wymarłego na wolności. Od pewnego czasu US Fish and Wildlife Service prowadzi Red Wolf Recovery Program, w ramach którego próbuje reintrodukować wilka rudego.

Gatunek ten został niemal wytępiony na wolności w latach 60. ubiegłego wieku. W roku 1973 wyłapano 400 ostatnich osobników i przeznaczono je do hodowli mającej na celu uratowanie gatunku. Niestety, okazało się, że większość zwierząt stanowiły krzyżówki z kojotami, które zaczęły migrować na tereny zwolnione przez wybitego wilka. Jedynie 14 było czystej krwi. I to one dały początek stadu, z którego próbuje się obecnie odrodzić populację.

Oprócz wspomnianych 120 zwierząt na wolności w hodowlach przetrzymywanych jest jeszcze około 200 wilków rudych. Niestety, wilki na wolności są zabijane. Populacja wypuszczona w Północnej Karolinie to grupa eksperymentalna. Oznacza to, że zwierzęta mogą być ponownie wyłapane, jeśli okaże się, że wchodzą w drogę ludziom. W przypadku wilka rudego interakcja z ludźmi jest bardzo rzadka.

Wilki rude, wbrew swojej nazwie, mają niewiele rudego koloru na futrze. Są nieco mniejsze od wilka szaarego i nieco większe od kojota.

Niewykluczone, że część zabitych wilków rudych to efekt pomyłek. Od pewnego czasu w Północnej Karolinie dopuszcza się polowanie na kojoty w nocy, z użyciem reflektora. Niektórzy mogą więc przez pomyłkę strzelać do wilków rudych. Jednak specjaliści nie mają wątpliwości, że są też i tacy, którzy celowo zabijają te zwierzęta.

W związku z rosnącą liczbą zabitych wilków rudych organizacje ochrony środowiska wystosowały do władz petycję prosząc o wydanie w pięciu hrabstwach zakazu nocnych polowań na kojoty.

Wilk rudy chroniony jest ustawą Endangered Species Act. Za zabicie takiego zwierzęcia grozi rok więzienia i 100 000 dolarów grzywny.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...