Skocz do zawartości
Forum Kopalni Wiedzy
KopalniaWiedzy.pl

Znikają łąki i pastwiska

Rekomendowane odpowiedzi

Wielke amerykańskie łąki i pastwiska szybko znikają, gdyż są przeznaczane pod produkcję biopaliw. Christopher Wright i Michael Wimberly z South Dakota State University przeanalizowali zdjęcia satelitarne pięciu środkowych stanów USA wchodzących w skład tzw. Western Corn Belt (Dakota Północna i Południowa, Nebraska, Kansas, Minnesota, Iowa, Missouri). Odkryli, że w latach 2006-2011 pod uprawy soi i kukurydzy zajęto 530 000 hektarów łąk i pastwisk. Najszybciej ich zanikanie postępuje w Południowej Dakocie i Iowa, gdzie pod uprawy na potrzeby biopaliw każdego roku zajmowanych jest kolejne 5% łąk.

Zmiana łąk w pola uprawne prowadzi do załamania się populacji ptaków gniazdujących na ziemi. Obecnie zagrożony jest jeden z najważniejszych w USA obszarów gniazdowania dzikich kaczek i gęsi - Praire Pothole Region. Uprawy znajdują się już w odległości 100 metrów od tych podmokłych terenów. Tymczasem lęgnie się tam połowa północnoamerykańskich kaczek.
Sytuacja pogarsza się, gdyż rolnicy są zachęcani przez rząd do uprawy roślin na biopaliwa.

Powodowanie realnych zmian w środowisku naturalnym na rzecz wątpbliwych korzyści z biopaliw jest niemądre. Ubiegłoroczna susza zniszczyła wszystkie uprawy - mówi Bill Henwood z kanadyjskiej organizacji Temperate Grasslands Conservation Inititive.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Koncerny zawłaszczą całą zieleń. Smutne ale jakże prawdziwe.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

I jak to się ma do ślimaka? ;)

A tak serio: od dawna już obserwujemy jak Amerykanie prowadzą wyniszczającą gospodarkę sojowo-kukurydzianą pod przewodnictwem Monsanto. Sahara w środku USA to juz nie taka daleka przyszłość :(

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Miejmy nadzieję, że prawie pewne negatywne skutki środowiskowe będą widoczne jak najszybciej, jako ostrzeżenie dla innych. To nie przez wielkie fabryki i produkcję człowiek najmocniej oddziałowuje na ziemię, ale przez rolnictwo. W momencie, kiedy ciężko jest nam powstrzymać jałowienie ziem na uktórych uprawiamy żywność, bo nasze nawozy są niestety zbyt ubogie, przystosowanie kolejnych ekosystemów na rzecz biopaliw brzmi trochę jak ponury dowcip.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...