Jump to content
Forum Kopalni Wiedzy
Sign in to follow this  
KopalniaWiedzy.pl

Głosowanie na nazwy księżyców Plutona

Recommended Posts

SETI Institute zachęca internautów do wzięcia udziału w głosowaniu na nazwy dla dwóch księżyców Plutona. Odkryte w 2011 i 2012 r. przez Teleskop Hubble'a, na razie funkcjonują jako P4 i P5.

Wcześniej wszystkie księżyce Plutona otrzymywały mitologiczne imiona, w dodatku związane z Hadesem i podziemnym światem umarłych (Charon, Hydra i Nyks), dlatego teraz świeckiej tradycji ma się stać zadość. Twórcy witryny Pluto Rocks proponują 12 własnych typów, ale są też otwarci na dobrze uzasadnione propozycje uczestników wydarzenia. Głosowanie trwa do 25 lutego.

Na początku ułożonej alfabetycznie listy naukowców znalazł się Acheron - uosobienie rzeki w Hadesie. Na drugiej pozycji umieszczono erynię Alekto, a dalej Cerbera (3-głowego psa strzegącego wejścia do świata zmarłych), uosabiającego ciemność podziemną Ereba, Eurydykę, Herkulesa i Hypnosa. W drugiej połowie zestawienia umieszczono dwie z pięciu rzek Hadesu - Lete oraz Styks. Ponieważ ktoś powinien dotrzymywać towarzystwa Eurydyce i Hadesowi, pomyślano o Orfeuszu i Persefonie. Dopełnieniem zestawienia jest "waluta" podziemia - obol.

Ostatecznego wyboru nazw (w poniedziałek rano prowadził ponoć Styks) dokona zespół Marka Showaltera, który odkrył 2 miniksiężyce. Później powinny one zostać zatwierdzone przez Międzynarodową Unię Astronomiczną.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...