Skocz do zawartości
Forum Kopalni Wiedzy
KopalniaWiedzy.pl

Ekstrakty z zielonej herbaty i czerwonego wina przeszkadzają alzheimerowi

Rekomendowane odpowiedzi

Podczas badań nad chorobą Alzheimera zespół z Uniwersytetu w Leeds zidentyfikował proces, dzięki któremu skupiska wadliwych białek wczepiają się w neurony, prowadząc do ich obumierania. Co ważniejsze, naukowcy stwierdzili, że szlak można przerwać za pomocą substancji z zielonej herbaty (galusanu epigallokatechiny, EGCG) i czerwonego wina (resweratrolu).

To ważny krok na drodze do zrozumienia przyczyn i postępów choroby Alzheimera. Pokutuje błędne przekonanie, że alzheimer to naturalna część procesu starzenia, tymczasem to choroba, którą, jak sądzimy, będzie można ostatecznie wyleczyć, znajdując nowe cele dla farmaceutyków [...] - twierdzi prof. Nigel Hooper.

W mózgach osób z alzheimeryzmem powstaje białko o niewłaściwej konformacji (beta-amyloid), które zbiera się, tworząc toksyczne, lepkie grudki o różnych kształtach. Grudki przytwierdzają się do powierzchni neuronów, wykorzystując do tego priony. Zaburza to działanie komórek nerwowych, a następnie prowadzi do ich obumierania.

Chcieliśmy sprawdzić, czy precyzyjny kształt grudek amyloidowych jest niezbędny, by mogły się one związać z receptorami prionowymi [...] - wyjaśnia dr Jo Rushworth.

Zespół uformował grudki amyloidowe w probówce, a następnie zmieszał je z ludzkimi i zwierzęcymi komórkami mózgowymi. Kiedy dodaliśmy ekstrakty z czerwonego wina i zielonej herbaty, które wg ostatnich badań, potrafią zmienić układ białek amyloidowych, kule przestały szkodzić neuronom. Widzieliśmy, że działo się tak przez zmianę kształtu i niemożność związania z prionami/zaburzenia działania komórek - wyjaśnia Hooper. Jako pierwsi wykazaliśmy również, że gdy grudka beta-amyloidu przywrze do prionu, uruchamia to produkcję jeszcze większych ilości amyloidu. Tak właśnie zamyka się śmiertelne błędne koło.

W najbliższej przyszłości Brytyjczycy zamierzają sprawdzić, w jaki sposób interakcja amyloid-prion zabija neurony.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tylko pytanie jakby to miało być podawane, nawet gdyby. Wątpię, żeby wystarczyło się napić zielonej herbaty albo wina, kiedy istnieje bariera krew-mózg.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dobra wiadomość: o resveratrolu piszą w wielu źródłach że przenika barierę krew-mózg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ciekawi mnie przez jaki czas (najkrócej) trzeba pić zieloną herbatę i czerwone wino, ażeby odczuć zabwienne skutki związków w nich zawartych.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja odczuwam zbawienne skutki czerwonego wina już po jednej butelce. Choć przyznam, że wolę efekty po 2 butelkach. :]

  • Pozytyw (+1) 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

pogo

Trafiłeś w sedno

Wydaje mi się ze piwo może tez mieć podobne działanie bo ja już po jednej butelce czuje jak ono mnie zaczyna leczyć ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czytałem że herbata zawiera sporo aluminium, a pita z cytyną może spowodować Alzheimera ... :wub:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale to chodziło o czarną. W ogóle herbata + cytryna to nie jest zbyt dobry wybór. Informacja ciekawa, ale już kiedyś trafiłam na wzmianki, że ponoć lampka wina czerwonego dziennie to dla zdrowotności. Inne pytanie to różnica między winem a winem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale to chodziło o czarną. W ogóle herbata + cytryna to nie jest zbyt dobry wybór. Informacja ciekawa, ale już kiedyś trafiłam na wzmianki, że ponoć lampka wina czerwonego dziennie to dla zdrowotności. Inne pytanie to różnica między winem a winem.

A jednak aluminium może być w herbacie i zielonej i czarnej. Herbata zielona jest to po prostu nie przerobiona roślina czyli świeżo ususzona. Przerobienie herbaty na czarną czyli uzyskaną w wyniku więdnięcia, skręcania, fermantacji i suszenia nie dodaje jej aluminium... :)

Po prostu herbata jako roślina rośnie na gruncie w skłąd którego wchodzi glina czyli mieszanina glinokrzemianów... A sama roślina herbaty pobiera Al z tej gliny i tyle.

http://www.sfd.pl/Zielona_herbata_mo%C5%BCe_by%C4%87_bardzo_szkodliwa-t360135.html

 

Wydaje mi się że informacja naukowa i zdrowej zielonej herbacie i czerwonym winie ma charakter bardziej ekonomiczny niż naukowy...

Ale przy poważnym zmarźnięciu mieszanina goracej herbaty (niekoniecznie zielonej) i czerwonego wina stawia umarłego na nogi :rolleyes:

  • Pozytyw (+1) 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...