Skocz do zawartości
Forum Kopalni Wiedzy
KopalniaWiedzy.pl

Otyłość prowadzi do niedoboru witaminy D

Rekomendowane odpowiedzi

Otyłość może prowadzić do niedoboru witaminy D.

Choć już wcześniejsze badania wskazywały na powiązania otyłości i niedoboru witaminy D, studium dr Eliny Hypponen z Instytutu Zdrowia Dziecka Uniwersyteckiego College'u Londyńskiego (UCL) miało sprecyzować kierunek tego związku: czy to niedobór witaminy wyzwala tycie, czy też raczej otyłość skutkuje niedoborem.

Brytyjczycy bazowali na markerach genetycznych z 21 grup, składających się z ok. 42 tys. dorosłych osób. W ten sposób chcieli prześledzić związek między wskaźnikiem masy ciała (BMI) a genami związanymi z syntezą i metabolizmem witaminy D. Wskazane zależności potwierdzano za pomocą danych z kolejnej, tym razem ponad 123-tys. grupy.

Zespół zauważył, że 10-procentowemu wzrostowi BMI towarzyszył 4-proc. spadek stężenia witaminy D w organizmie. Związek między otyłością a statusem witaminowym wyglądał tak samo bez względu na płeć i wiek.

Niedobór witaminy D staje się coraz poważniejszym problemem społecznym. Istnieją dowody, że jej metabolizm, magazynowanie i działanie wpływają na i są kontrolowane przez tkankę tłuszczową. Choć eksperymenty na szczurach pokazywały, że duże dawki witaminy D2 mogą zwiększać ilość zużywanej energii, badania nad wpływem suplementów z witaminą D na chudnięcie u ludzi z otyłością lub nadwagą nie dały, niestety, spójnych rezultatów.

Od czasu do czasu wysuwano hipotezę, że otyłość może być wynikiem nadmiernej adaptacyjnej reakcji zimowej i że spadek syntezy witaminy D w skórze przy zmniejszonej ekspozycji słonecznej przyczynia się do tycia w chłodniejszych okresach, ale fakt, że witamina D jest magazynowana w tkance tłuszczowej, uprawomocnia, wg ekipy Hypponen, inne wyjaśnienie. Do spadku stężenia krążącej witaminy D miałaby prowadzić większa pojemność magazynująca tkanki tłuszczowej otyłych osób.

Ogólnie wyniki uzyskane przez Brytyjczyków sugerują, że choć wzrost poziomu witaminy D raczej nie pomoże uregulować wagi, podwyższone ryzyko jej niedoboru może się przyczyniać do powikłań towarzyszących otyłości.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jest jeszcze jeden możliwy powód - jest nim relacja powierzchni do objętości organizmu. Otóż objętość organizmu jest proporcjonalna do trzeciej potęgi jego rozmiarów, zaś powierzchnia skóry - do kwadratu jego rozmiarów. Tym samym im większy organizm, tym mniejsza jest relatywnie powierzchnia skóry, a to w skórze zachodzi synteza witamin z grupy D pod wpływem światła ultrafioletowego i tym samym mniejsze staje się jej stężenie w organizmie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...