Skocz do zawartości
Forum Kopalni Wiedzy
KopalniaWiedzy.pl

Niezwykłe piramidy z Sedeingi

Rekomendowane odpowiedzi

W Sudanie w nekropolii Sedeinga odkryto co najmniej 35 niewielkich piramid. Naukowców najbardziej zdumiał fakt ich niezwykle gęstego rozmieszczenia. Tylko w 2011 roku znaleziono 13 takich strukur, znajdujących się na powierzchni około 500 metrów kwadratowych. Piramidy pochodzą sprzed około 2000 lat, z czasów królestwa Kusz.

Zagęszczenie piramid jest olbrzymie - mówi Vincent Francigny z American Museum of Natural History i jednocześnie dyrektor ds. wykopalisk Francuskiej Misji Archeologicznej w Sedeinga. Przez setki lat budowali ich coraz więcej i więcej. Z czasem wypełnili wszystkie wolne miejsca w nekropolii - dodaje.

Długość podstawy największej piramidy wynosi około 7 metrów. Najmniejszej, wybudowanej prawdopodobnie dla dziecka, 75 centymetrów. Piramidy nie mają wierzchołków, które zostały zniszczone przez upływ czasu i przechodzące pobliskim szlakiem karawany wielbłądów. Zdaniem Francigny'ego szczyty piramid mogły być ozdobione kamieniem z płaskorzeźbą przedstawiającą ptaka lub kwiat lotosu na słońcu. Ich budowniczym w pewnym momecie zabrakło miejsca na kolejne piramidy, używali więc już istniejących.

Archeolodzy zauważyli, że wewnątrz niektórych piramid znajduje się mała kopuła, spięta z piramidą za pomocą połączenia krzyżowego. Poza Sedeingą znana jest tylko jednak piramida o takiej konstrukcji. Pozostaje zagadką, dlaczego mieszkańcy Sedeingi wykorzystywali takie rozwiązanie. Nie wpływa ono ani na solidność wykonania struktury, ani na jej zewnętrzny wygląd. Jednak Francigny mówi, że odkrycie z 2012 roku może wyjaśniać nietypową konstrukcję. Znaleziono bowiem grób dziecka, który przykryty był jedynie niemal kompletną kopułą z cegieł. Niewykluczone zatem, że początkowo mieszkańcy Sedeingi chowali zmarłych w tumulusach, czyli stożkowych kopcach. Gdy dotarła do nich moda na piramidy, postawili je nad już istniejącymi grobami.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Piramidy są fascynujące, tutaj audycja m.in. o nich http://radionafali.com/2012/12/hiperprzestrzen-cien-piramid-03-12-2012/

co w ogóle sądzicie o takie new age'owej wiedzy? moim zdaniem jest w niej sporo ciekawych rzeczy, nieco prawdy i dużo niesparawdzonych, naciąganych, ale niesamowitych hipotez. W ogóle jestem zdania że przed nami istniała jakaś przynajmniej dorównują nam obecnym cywilizacja ludzka, która upadła w katastrofie.

  • Pozytyw (+1) 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

co w ogóle sądzicie o takie new age'owej wiedzy?

 

Jak dla mnie wróżbita Maciej i strefa 11. :>

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

co w ogóle sądzicie o takie new age'owej wiedzy?

 

Dla mnie wskaźnikiem wartości wiedzy jest jej użyteczność, i okazuje sie ze new age posiada jej sporo.

 

Co do piramid, z informacji jakie posiadam (której to zbiór powiększam) wynika, że oficialna teoria dotycząca powstania i przeznaczenia piramid jest błędna i dosyć naiwna jeśli przyjżeć się stanu rzeczy szerzej.

 

Być może istniała przed nami jakaś rozwinięta cywilizacja, kto wie? Ja nie dysponuję żadnymi konkretami.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem po prostu stare cywilizacje budujące piramidy były wówczas nieco bardziej zaawansowane niż się powszechnie sądzi. Przecież to nie byli ludzie mniej inteligentni o nas, przynajmniej nie byli o wiele mniej inteligentni od nas. Istnieje co prawda coś takiego, jak efekt Flynna, ale myślę, że wynika on w głównej mierze z ustandaryzowania edukacji, problemów itd. Ale nie o tym chciałem. Według mnie rzecz w tym, że jeśli grupa ludzi była w stanie zbudować sprawnie działającą strukturę społeczną rozciągającą się na setki kilmoterów, była w stanie zaprowadzić tam administracje państwową, zabezpieczyć się przed klęskami żywiołowymi, prowadzić czynne wojny przeciwko sąsiadom, rozwiązywać wynikłe z tego niezliczone problemy logistyczne i utrzymać tysiące robotników (ew. niewolników) pracujących przez dziesiątki lat przy tak złożonej konstrukcji, to taka grupa byłaby również w stanie znaleźć sposób, żeby postawić taki budynek.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...