Jump to content
Forum Kopalni Wiedzy
KopalniaWiedzy.pl

Ostatniemu zderzaczowi w USA grozi zamknięcie

Recommended Posts

Ostatni w USA akcelerator zderzeniowy najprawdopodobniej padnie ofiarą cięć budżetowych. Kurczące się wydatki federalne zmusiły Nuclear Science Advisory Commitee, który doradza Departamentowi Energii i Narodowej Fundacji Nauki, do wybrania tych projektów naukowych, które należy poświęcić, by inne mogły przetrwać. Zarekomendowano zamknięcie urządzenia Relativistic Heavy-Ion Collider (RHIC) znajdującego się w Brookhaven National Laboratory. To ostatni akcelerator zderzeniowy pracujący w USA. Jeszcze w 2008 roku Stany Zjednoczone korzystały z 4 tego typu urządzeń..

Roczne utrzymanie RHIC, przy którym pracuje około 750 osób, kosztuje 160 milionów dolarów.

Fizyk Robert Tribble z Texas A&M University, który przewodził zespołowi badającemu finanse projektów naukowych wyjaśnia, że analiza wykazała, iż nawet jeśli finansowanie będzie na tym samym poziomie co dotychczas lub zostanie powiększone o inflację, trzeba będzie zrezygnować z jednego z trzech projektów - RHIC, Thomas Jefferson National Accelerator Facility lub planowanej budowy Facility for Rare Isotope Beams (FRIB). Panel zdecydował, że priorytetem jest dokończenie rozbudowy akceleratora CEBAF z Thomas Jefferson National Accelerator Facility. Zbudowanie FRIB wygrało niewielką przewagą głosów z RHIC.

W RHIC zderzane są jony złota i protony. Mimo, że akcelerator jest znacznie mniejszy niż Wielki Zderzacz Hadronów (LHC) i pracuje z mniejszymi energiami, to naukowcy argumentują, iż jego zamknięcie będzie poważną stratą nie tylko dla amerykańskiej nauki. To najbardziej wszechstronny akcelerator na świecie - wyjaśnia Steven Vigdor, który do niedawna był w Brookhaven dyrektorem odpowiedzialnym za fizykę jądrową i fizykę cząstek. RHIC umożliwia zderzanie strumieni protonów o przypisanych spinach. To pozwala na prowadzenie unikatowych badań, dzięki którym możemy spróbować zrozumieć, w jaki sposób kwarki i gluony tworzą spin - mówi Vigdor. RHIC jest też jedynym urządzeniem na świecie, które może posłużyć do badania niektórych aspektów zmiany plazmy kwarkowo-gluonowej - czyli stanu materii istniejącego bezpośrednio po Wielkim Wybuchu - w protony i neutrony tworzące dzisiejszą materię.

Decyzja, którą musiał podjąć zespół Tribble'a była bardzo trudna. Uczeni zdawali sobie sprawę, że rezygnacja z każdego z rozważanych projektów spowoduje, iż w danym polu nauki powstanie olbrzymia luka. Rezygnujemy z wielu odkryć, których mieliśmy nadzieję dokonać w ciągu najbliższych 10 lat - stwierdził. Dodał, że w jego prywatnej opinii decyzja, którą musiano podjąć to katastrofa.

Los RHIC nie jest jeszcze całkowicie przesądzony. Wszystko zależy od tego, czy środki przeznaczone na badania zostaną odpowiednio powiększone.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Doskonale! Zajmijmy się tylko konsumpcjonizmem. Będzie jak z programem Apollo - by teraz gdzieś polecieć musimy od nowa wszystko przygotowywać.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nie rozumiem tych Amerykanów. Dotychczas dobrze szło im drukowanie dolara - technologia sięga bowiem czasów Gutenberga, więc czas ją opanować. ;) Nie byłoby w tym jeszcze nic dziwnego, gdyby nie internet i sieć połączonych banków. Na dobrą sprawę wystarczy zera na koncie dopisać, a inflację "dusić" niszcząc pieniądze z podatków. Im większy podatek tym mniejsza inflacja. Tak się robi w Europie bynajmniej. Pieniądze ewoluowały razem z nami, czyżby amerykańscy naukowcy tego nie zauważyli?

Edited by wilk
usunięto link reklamowy

Share this post


Link to post
Share on other sites

Co za głupota...

Czy znaczne zubożenie postępu naukowego jest tego warte? Niesamowite jest, że dotąd utrzymywano wszystkie akceleratory bez żadnych problemów i nagle pojawiają się jakieś cięcia budżetowe?

Skoro likwidacja tak uniwersalnego akceleratora wyciska łzy naukowców to myślę, że powinni to przemyśleć i znaleźć korzystniejsze rozwiązanie, bo w kraju o tak wielkich perspektywach na pewno znalazłoby się jakieś lepsze rozwiązanie, na którym postęp technologiczny nie musiałby cierpieć. Rząd amerykański sobie jakieś jaja robi. Co gdyby np. w przyszłości dzięki temu RHIC miało się dokonać jakieś przełomowe odkrycie, które zmieni bieg nauki? A oni go zamkną i tak zwana d*pa... niby zwykłe spekulacje, ale równie dobrze mogłyby być prawdą, której nigdy byśmy nie poznali...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Z jednej strony nie można zaprzeczyć, że naukowcy, podobnie jak wojskowi, zawsze będą chcieli pieniędzy na najnowsze, największe, najszybsze i z największą ilością fajerwerków zabawki, z drugiej strony jednak ich rząd skrajnie głupio wpompował absurdalne miliardy w prywatne banki, więc stąd ta posucha.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Program wielkich cięć i oszczędności forsowany przez obecną administrację może w konsekwencji doprowadzić do utraty przewagi intelektualnej i technologicznej przez USA. A historia uczy, że utrata pozycji w jednej dziedzinie może przyczynić się do stagnacji oraz mizerii w innych, a co za tym idzie do stopniowej rezygnacji z rangi globalnego gracza...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Myślę, że trochę przesadzasz z tym, że utrata pierwszeństwa w jednej dziedzinie może prowadzić do zawalenia wszystkich. Ale fakt faktem, że nauka jest właśnie takim elementem, który może do tego doprowadzić.

Swoją drogą wcale by stanom nie zaszkodziło gdyby nagle stracili pozycję litera w wartości zadłużenia kraju (w ujęciu nominalnym, nie % PKB)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Problemu jak by nie ma. To znaczy jest ale nie tam gdzie go widzicie.

Akceleratory w USA swoje noble już zgarnęły. Cernowski na większe możliwości i albo muszą zbudować lepszy (a na to obcięli już jakiś czas temu kasę) albo szkoda forsy marnować bo na tym co maja prochu już nie odkryją.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...