Skocz do zawartości
Forum Kopalni Wiedzy
KopalniaWiedzy.pl

Sfilmowano proces myślowy polującej larwy danio pręgowanego

Rekomendowane odpowiedzi

Japońscy naukowcy sfilmowali proces myślowy larwy danio pręgowanego (Danio rerio), która śledziła potencjalny łup - pantofelka.

Śledząc naturalne zachowanie, jako pierwsi pokazaliśmy aktywność mózgu żywego zwierzęcia w czasie rzeczywistym. Co najważniejsze, sprawiliśmy, że niewidoczne stało się widzialne - chwali się Koichi Kawakami z Narodowego Instytutu Genetyki.

Wprowadzając do larw ulepszoną wersję genu GCaMP (który reaguje na obecność kationów Ca2+ większym niż kiedyś wzrostem fluorescencji) i posługując się superczułą sondą wykrywającą świecenie, można było obserwować proces myślowy larwy.

Naukowcy z Kraju Kwitnącej Wiśni wiedzieli, że larwa D. rerio obserwuje pantofelka, bo na wcześniejszych etapach badań zidentyfikowano neurony reagujące na ruch i kierunek. Mapę komórek, które biorą udział w tym zadaniu, stworzono, nakłaniając larwę do śledzenia punktu przemieszczającego się na ekranie.

Gdy w czasie eksperymentów pantofelek przemieszczał się od prawej do lewej części pola widzenia, fala aktywności neuronalnej przesuwała się z lewa na prawo (mózgowa mapa pola widzenia jest odwrócona). Analizując filmy, mogliśmy zobaczyć, do jakiej części mózgu dociera obraz ofiary z siatkówki - opowiada prof. Junichi Nakai z Saitama University.

Japończycy uważają, że ich technologia znajdzie zastosowanie w badaniach nad wpływem nowych leków na mózg. Dodatkowo w przyszłości będziemy mogli interpretować zachowanie zwierząt, włączając w to uczenie, pamięć, strach, radość lub gniew, bazując na aktywności kombinacji neuronów.

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Fale wapniowe w astrocytach są co prawda wolniejsze od potencjałów w neuronach- ale dają wizualny efekt w połączeniu z białkami fluoryzującymi. Wygląda to efektownie i jest cennym materiałem dowodowym w badaniach neuronaukowych.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...