Jump to content
Forum Kopalni Wiedzy
Sign in to follow this  
KopalniaWiedzy.pl

Sfilmowano proces myślowy polującej larwy danio pręgowanego

Recommended Posts

Japońscy naukowcy sfilmowali proces myślowy larwy danio pręgowanego (Danio rerio), która śledziła potencjalny łup - pantofelka.

Śledząc naturalne zachowanie, jako pierwsi pokazaliśmy aktywność mózgu żywego zwierzęcia w czasie rzeczywistym. Co najważniejsze, sprawiliśmy, że niewidoczne stało się widzialne - chwali się Koichi Kawakami z Narodowego Instytutu Genetyki.

Wprowadzając do larw ulepszoną wersję genu GCaMP (który reaguje na obecność kationów Ca2+ większym niż kiedyś wzrostem fluorescencji) i posługując się superczułą sondą wykrywającą świecenie, można było obserwować proces myślowy larwy.

Naukowcy z Kraju Kwitnącej Wiśni wiedzieli, że larwa D. rerio obserwuje pantofelka, bo na wcześniejszych etapach badań zidentyfikowano neurony reagujące na ruch i kierunek. Mapę komórek, które biorą udział w tym zadaniu, stworzono, nakłaniając larwę do śledzenia punktu przemieszczającego się na ekranie.

Gdy w czasie eksperymentów pantofelek przemieszczał się od prawej do lewej części pola widzenia, fala aktywności neuronalnej przesuwała się z lewa na prawo (mózgowa mapa pola widzenia jest odwrócona). Analizując filmy, mogliśmy zobaczyć, do jakiej części mózgu dociera obraz ofiary z siatkówki - opowiada prof. Junichi Nakai z Saitama University.

Japończycy uważają, że ich technologia znajdzie zastosowanie w badaniach nad wpływem nowych leków na mózg. Dodatkowo w przyszłości będziemy mogli interpretować zachowanie zwierząt, włączając w to uczenie, pamięć, strach, radość lub gniew, bazując na aktywności kombinacji neuronów.

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Fale wapniowe w astrocytach są co prawda wolniejsze od potencjałów w neuronach- ale dają wizualny efekt w połączeniu z białkami fluoryzującymi. Wygląda to efektownie i jest cennym materiałem dowodowym w badaniach neuronaukowych.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...