Skocz do zawartości
Forum Kopalni Wiedzy
KopalniaWiedzy.pl

Kaszaloty zaakceptowały delfina ze skrzywionym kręgosłupem

Rekomendowane odpowiedzi

Pracując w 2011 r. w pobliżu wyspy Pico na Azorach, Alexander Wilson i Jens Krause z Leibniz-Institut für Gewässerökologie und Binnenfischerei (IGB) zauważyli, że stado kaszalotów (Physeter macrocephalus) przygarnęło, przynajmniej czasowo, dorosłego delfina butlonosego (Tursiops truncatus) ze zdeformowanym kręgosłupem.

Kaszaloty pływały z delfinem, a od czasu do czasu trącały go i ocierały się o niego. Przez 8 dni Niemcy wykonali wiele niesamowitych zdjęć. Nietypową grupę odkryto w wodach oddalonych o 15-20 km od Pico. Dotąd nigdy nie obserwowano kaszalotów kontaktujących się z innym gatunkiem w nieantagonistyczny, a więc zasadniczo przyjazny sposób. Dla odmiany delfiny znajdują się na drugim krańcu tego kontinuum - są przyjazne i bardzo, bardzo społeczne - twierdzi Wilson.

Ponieważ na Azorach nie ma zbyt wielu drapieżników, które mogłyby zapolować na dorosłego delfina, a przez większość czasu kaszaloty nie zachowywały się opiekuńczo, raczej nikt tu nikogo nie ochraniał. Nie chodziło też o pomoc w żerowaniu, bo kaszaloty ścigają ulubione kałamarnice, nurkując nawet na głębokość 1,5 km, podczas gdy delfiny łowią ryby bliżej powierzchni. Wygląda więc na to, że do mariażu doszło z przyczyn czysto społecznych.

Bardzo możliwe, że ze względu na skrzywienie kręgosłupa delfin nie dogadywał się ze swoimi i zajmował niską pozycję w hierarchii. Odnalezienie się w stadzie kaszalotów nie sprawiło mu problemu, bo P. macrocephalus wolniej pływają, a gdy dorosłe osobniki polują, zawsze pozostawiają młode z opiekunem. Trudniej określić, jakie korzyści odnosiły z takich interakcji kaszaloty, zwłaszcza że ich doświadczenia z delfinami butlonosymi nie należą często do najmilszych (widywano T. truncatus dręczące młode potwale).

Broniąc honoru kaszalotów, Wilson dodaje, że niekoniecznie nie są one zbyt przyjazne, możliwe, że po prostu rzadko spotykają gatunki, którym odpowiadałyby bliższe kontakty z nimi.

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

że stado kaszalotów ... przygarnęło ... dorosłego delfina butlonosego... ze zdeformowanym kręgosłupem.

 

Dotąd nigdy nie obserwowano kaszalotów kontaktujących się z innym gatunkiem w nieantagonistyczny, a więc zasadniczo przyjazny sposób.

 

przez większość czasu kaszaloty nie zachowywały się opiekuńczo... Wygląda więc na to, że do mariażu doszło z przyczyn czysto społecznych.

 

zwłaszcza że ich doświadczenia z delfinami butlonosymi nie należą często do najmilszych (widywano T. truncatus dręczące młode potwale).

A może naukowcy wyciągnęli zbyt pochopne wnioski? :)

Może delfin nie miał zdeformowanego kręgosłupa zanimspotkał kaszaloty, a te postanowiły go teraz podręczyć w odwecie? :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Takie obserwacje dają do myślenia, jeśli chodzi także o ludzkie społeczności .. Być może delfin po prostu im nie zagrażał, nie uruchamiał w nich swoim zachowaniem reakcji obronnych, a może nawet coś w jego zachowaniu uruchamiało nawet w nich tę akceptację i tolerowały go? Ciekawa sytuacja, dobrze byłoby, gdyby dało się dłużej obserwować tę relację.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...