Skocz do zawartości
Forum Kopalni Wiedzy
KopalniaWiedzy.pl

Ciepły biały LED

Rekomendowane odpowiedzi

LED-y są wydajnym i energooszczędnym źródłem światła, jednak tym, co przeszkadza w ich rozpowszechnieniu się jest - obok wysokiej ceny - fakt, że świecą zimnym niebieskawym światłem. Naukowcy z University of Georgia opracowali prawdopodobnie pierwszą na świecie LED, która zapewnia ciepłe białe światło, wykorzystując przy tym pojedynczy materiał luminescencyjny i pojedyncze źródło światła.

Obecnie białe LED-y są używane głównie w latarkach i światłach samochodowych. Dają niebieskawe, zimne światło, którego ludzie nie lubią, szczególnie w pomieszczeniach. Nasz materiał zapewnia ciepłą barwę białego światła, a jednocześnie dobrze odwzorowuje kolory, czego nie potrafi żaden LED oparty na pojedynczym materiale - mówi profesor Zhengwei Pan.

Uczony wyjaśnia, że światło o temperaturze barwy poniżej 4000 kelvinów jest idealne do oświetlania wnętrz. Wartość odwzorowania koloru powinna zaś wynosić powyżej 80. Mniejsza wartość powoduje, że barwy widziane w danym świetle wydają się nienaturalne. LED, który powstał w Georgii charakteryzuje temperatura niższa niż 4000 kelvinów, a odwzorowanie koloru wynosi 85.

Oczywiście obecnie również produkowane są LED-y zapewniające ciepłe białe światło, ale wykorzystują one kilka różnych materiałów. Odowiedni dobór ich proporcji jest skomplikowany i kosztowny. Diody tego typu nie zapewniają też światła wystarczającej jakości, gdyż ich materiały składowe różnie reagują na zmiany temperatury. Użycie pojedynczego materiału eliminuje problem ze stabilnością koloru, gdyż jego jakość nie zmienia się wraz ze wzrostem temperatury - wyjaśnia Xufan Li.

Nowy materiał wyprodukowano łącząc niewielkie ilości tlenku europu, tlenku glinu, tlenku baru i grafitu. Całość podgrzano w piecu próżniowym do 1450 stopni Celsjusza. Uzyskany w ten sposób żółty materiał luminescencyjny, po podświetleniu niebieską diodą, daje ciepłe białe światło.

Naukowcy podkreślają, że ich wynalazek wymaga jeszcze znacznych udoskonaleń. Wydajność materiału luminescencyjnego jest znacznie niższa niż materiałów w diodach świecących zimnym białym światłem. Ponadto skalowanie produkcji do wielkości przemysłowych nie będzie łatwe, gdyż niewielkie odchylenia od temperatury i ciśnienia w procesie syntezy nowego materiału prowadzą do zmiany jego barwy.

Wciąż mamy przed sobą dużo pracy, ale uzyskane temperatura światła i odwzorowanie barw to bardzo dobry punkt wyjścia - mówi Pan.

  • Pozytyw (+1) 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam zupełnie odwrotnie. Nie lubię ciepłego światła, drażni moje oczy i zawsze mam wrażenie, że mój wzrok w nim jest gorszy. Toleruję je tylko w niewielkich niskozawieszonych lampkach. W innych przypadkach zdecydowanie preferuję typową zimną biel.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

właśnie zawsze mnie dziwiło dlaczego ludzie lubią to ciepłe światło... Wydaje mi się, że powinniśmy być bardziej przyzwyczajeni do zimnego, gdyż jest zdecydowanie bardziej podobne do słonecznego. Ewentualnie przy sporym zachmurzeniu jest jeszcze chłodniejsze światło.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pogo, ja mam podobnie. Z jakichś tam badań ;) wynikało, że człowiek lepiej pracuje i skupia się przy zimnym świetle, a odpoczywa przy ciepłym. Może dlatego lepiej jeździ się nocą na ledach z zimnego binu T6 (jeśli ktoś wie o czym mówię...) Najlepsza byłaby dioda, którą można sterować i zmieniać temperaturę światła w zależności od wykonywanych czynności. Takie rozwiązanie już jest wykorzystywane przy oświetleniach w domach. Ale na zwykłych diodach.

I jeszcze jedno: http://kopalniawiedzy.pl/swietlikowate-dioda-LED-swiatlo,17305

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Polujemy i pracujemy w dzień.

Wieczorem jemy i odpoczywamy przy ognisku.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chcesz przez to powiedzieć, że słońce daje zimne światło?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chcesz przez to powiedzieć, że słońce daje zimne światło?

Ludziom się chyba kojarzy z niebieskim (zimnym) niebem, a niekoniecznie z promieniami słonecznymi.

 

radar

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ma ktoś wiarygodną tabelkę z temperaturami światła?

Ja znalazłem jakąś o wątpliwej wiarygodności gdzie piszą, że światło słoneczne ma 8 000K, a zachmurzone niebo 12 000K... oczywiście chodzi o sytuację gdy chmury zakrywają całe niebo, ale wydają się zupełnie białe od spodu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zalezy od kata nachylenia slonca.

 

Swiatlo sloneczne podczas wchodu i zachodu bedzie sprawialo wrazenie swiatla o temperaturze okolo 2500K. Potem juz bedzie tylko rosnac im blizej poludnia. Ladne poludnie z bialymi chmurami wejdzie na okolo 6kK co juz jest dosyc chlodne.

 

http://en.wikipedia.org/wiki/Color_temperature#The_Sun

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...