Jump to content
Forum Kopalni Wiedzy
Sign in to follow this  
KopalniaWiedzy.pl

Pigułka na uwięzi zobrazuje przełyk

Recommended Posts

Amerykańscy naukowcy skonstruowali urządzenie wielkości tabletki do wykonywania szczegółowych zdjęć przełyku. Wynalazcy mają nadzieję, że w przyszłości będzie można w ten sposób wykrywać chorych z przełykiem Barretta, który zwiększa ryzyko wystąpienia raka przełyku.

Badanie nowym skanerem trwa zaledwie kilka minut. Co więcej, pacjent jest wtedy przytomny. Na początku trzeba połknąć kapsułkę przymocowaną do cienkiego przewodu. W środku znajduje się szybko obracająca się końcówka lasera, która emituje promieniowanie podczerwone. Odbija się ono od wyściółki przełyku, dzięki czemu lekarze uzyskują obraz 3D. Jest on bardziej szczegółowy od generowanego podczas standardowej endoskopii. Rozdzielczość poprzeczna sięga 30, a osiowa 7 mikrometrów.

Gdy połknięty skaner dociera do żołądka, by go wyciągnąć, wystarczy pociągnąć za przewód. "Pigułkę" przetestowano na 6 chorych z przełykiem Barretta i 7 zdrowych ochotnikach. Amerykanie twierdzą, że ogniska metaplazji jelitowej w błonie śluzowej dolnego przełyku były doskonale widoczne.

Prof. Gary Tearney z Harvardzkiej Szkoły Medycznej, który współpracował z kolegami z Massachusetts General Hospital, podkreśla, że nowa technologia jest tańsza od endoskopii, nie wymaga też znieczulania. Personel medyczny nie musi przechodzić specjalnego szkolenia, a ponieważ zdjęcia dają wgląd w mikrostrukturę przewodu pokarmowego, nie trzeba wykonywać biopsji.

Początkowo obawialiśmy się, że przez niewielkie rozmiary kapsułki pominiemy wiele danych, ale po połknięciu przekonaliśmy się, że przełyk mocno obejmował urządzenie, które miało dość czasu na wykonanie kompletnego mikroobrazowania całej jego ściany.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...