Skocz do zawartości
Forum Kopalni Wiedzy
KopalniaWiedzy.pl

Starożytne tabletki na infekcje oczu

Rekomendowane odpowiedzi

Włoscy naukowcy zbadali tabletki sprzed ok. 2200 lat, które znaleziono w metalowym pyksis we wraku rzymskiego statku Relitto del Pozzino.

Spektrometr mas wykazał, że przy produkcji pigułek o średnicy 4 i grubości ok. 1 cm wykorzystano tłuszcze zwierzęce i roślinne, m.in. oliwę, antybakteryjną żywicę sosny, wosk pszczeli, skrobię oraz związki cynku. Prof. Maria Perla Colombini z Uniwersytetu w Pizie sądzi, że stosowano je w leczeniu infekcji oczu.

Jestem zaskoczona, że znaleźliśmy tak dużo składników i że tak dobrze się zachowały, zważywszy, że pojemnik z tabletkami znajdował się w wodzie przez tak długi czas.

Statek, z którego wydobyto lekarstwo, pochodzi ze 140-130 r. p.n.e. Naukowcy uważają, że jednostka handlowa wypływała z Grecji, krążąc po całym rejonie śródziemnomorskim. Ekipa z Soprintendenza per i Beni Archeologici della Toscana prowadziła wykopaliska wraku w latach 80. i 90. ubiegłego wieku, a nie było to łatwe ze względu na pokrywającą jednostkę gęstą roślinność. Wysiłek się jednak opłacił, bo udało się dotrzeć do zróżnicowanego ładunku. Poza amforami na wino z Rodosu odkryto m.in. szklane naczynia z południowego Lewantu oraz lampy z Azji Mniejszej. Najbardziej interesujący okazał się jednak podręczny zestaw medyczny, który zapewne należał do pokładowego lekarza.

Po odcięciu za pomocą skalpela cienkich płatków Włosi przeprowadzili chemiczne, mineralogiczne i botaniczne analizy preparatu. Okazało się, że głównymi komponentami 6 dyskowatych pigułek były hydrocynkit Zn5[(OH)3/CO3]2 i smithsonit (ZnCO3). Skład i kształt wskazywały na oftalmologiczne przeznaczenie leku - mało kto o tym wie, ale łac. słowo collyrium (płukanka do oczu) pochodzi od gr. κoλλυ´ρα, co oznacza małe, okrągłe bochenki/główki.

Na jednej z tabletek odcisnęła się faktura tkaniny, co sugeruje, że kiedyś pigułki owijano materiałem, by się nie pokruszyły.

Porównaliśmy nasze wyniki z opisami starożytnych, m.in. Teofrasta z Eresos (371-286 p.n.e.), Pliniusza Starszego i Pedaniusa Dioskurydesa (obaj żyli w I w. n.e.). Natrafiliśmy na znaczne podobieństwo [...], zwłaszcza w wykorzystaniu związków cynku - ujawnia dr Gianna Giachi z Soprintendenza per i Beni Archeologici della Toscana, dodając, że w ostatnich publikacjach udokumentowano zastosowanie związków cynku w farmakologii rzymskiej (chodziło zwłaszcza o uzyskiwanie proszku do leczenia chorób oczu).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...