Jump to content
Forum Kopalni Wiedzy
Sign in to follow this  
KopalniaWiedzy.pl

Kepler znalazł kilkaset potencjalnych planet

Recommended Posts

Naukowcy odpowiedzialni za misję Teleskopu Kepler poinformowali, że urządzenie odkryło 461 nowych potencjalnych planet. Cztery z nich są zaledwie dwukrotnie większe od Ziemi i znajdują się w ekosferze, czyli w takiej odległości od swojej gwiazdy macierzystej, iż może na nich istnieć woda w stanie ciekłym. W sumie od początku swojej działalności Kepler odkrył 2740 potencjalnych planet krążących wokół 2036 gwiazd. Analiza danych uzyskanych pomiędzy marcem 2009 a marcem 2011 wskazuje, że rośnie liczba odkrywanych potencjalnych małych planet oraz liczba gwiazd z potencjalnie więcej niż jedną planetą.

Katalog potencjalnych planet odkrytych przez Keplera został upubliczniony po raz pierwszy w lutym ubiegłego roku. Teraz dodano do niego 461 kolejnych pozycji. Największy przyrost można zauważyć w kategorii planet wielkości Ziemi (ich liczba zwiększyła się o 43%) oraz super-Ziemi (wzrost o 21%).

Teleskop Keplera szuka planet wokół 150 000 gwiazd. Urządzenie bada zmiany w jasności gwiazd, które mogą wskazywać na przejście przed jej tarczą planety. Do uznania, że wokół gwiazdy może krążyć planeta konieczne jest zaobserwowanie co najmniej 3 przejść. Później te ustalenia są weryfikowane. Do początku 2012 roku spośród wszystkich potencjalnych planet znalezionych przez Keplera pozytywnie zweryfikowano i potwierdzono istnienie 33 planet. Do dzisiaj potwierdzonych planet jest już 105.

Dotychczas spośród 2740 potencjalnych planet 351 stanowią obiekty wielkości Ziemi (to planety o średnicy nie większej niż 1,25 średnicy Ziemi), 816 to potencjalne planety wielkości super-Ziemi (1,25-2 średnic Ziemi), najwięcej bo 1290 jest wielkości Neptuna (średnica 2-6 razy większa od średnicy Ziemi), 202 to obiekty wielkości Jowisza (średnica 6-15 razy większa od średnicy Ziemi), a 81 planet to giganty o średnicy ponad 15-krotnie większej od średnicy Ziemi.

Pełną listę egzoplanet oraz kandydatów na planety można znaleźć w prowadzonym przez NASA Exoplanet Archive.

Share this post


Link to post
Share on other sites

to kiedy lecimy na Pandorę ? jakby co, zgłaszam się na ochotnika...

politycy obrzydzili mi nasza piękną planetę...

Share this post


Link to post
Share on other sites

to kiedy lecimy na Pandorę ? jakby co, zgłaszam się na ochotnika...

politycy obrzydzili mi nasza piękną planetę...

Jak się dowiesz jaki ustrój i jakie podatki są na Pandorze to daj nam znać SIMSem (Short Intergalactic Message Service* - * nazwa zastrzeżona :P )

 

radar

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...