Skocz do zawartości
Forum Kopalni Wiedzy
KopalniaWiedzy.pl

Pięć planet krąży wokół Tau Ceti?

Rekomendowane odpowiedzi

W pobliżu Tau Ceti, gwiazdy znajdującej się w odległości zaledwie 12 lat świetlnych od Ziemi, odkryto prawdopodobnie pięć planet. Jedna z nich może znajdować się w strefie zamieszkania, a zatem okrąża gwiazdę w odległości pozwalającej na istnienie ciekłej wody. Masa wspomnianej planety może wynosić nawet 4,3 masy Ziemi, co oznacza, że jest to najmniejsza znana nam planeta w strefie zamieszkania.

To odkrycie jest zgodne z coraz bardziej popularną teorią mówiącą, że praktycznie każda gwiazda ma planetę oraz że w naszej galaktyce występuje wiele zdatnych do zamieszkania planet wielkości Ziemi. One są wszędzie, nawet tuż za progiem - mówi Steve Vogt z University of California, Santa Cruz.

Nowo odkryte potencjalne planety to niewielkie obiekty o masie 2-6,6 raza większej od masy Ziemi. Ta, która znajduje się w strefie zamieszkania okrąża swoją gwiazdę w czasie 168 dni ziemskich. Nie jest możliwe określenie jej składu, ale nie sądzę, by była to planeta skalista - stwierdził główny autor badań, Mikko Tuomi z brytyjskiego University of Hertfordshire. To może być 'wodny świat', ale obecnie to tylko przypuszczenia.

Tau Ceti jest nieco mniejsza i nieco mniej jasna od Słońca. Od dawna poszukiwano jej planet, ale dopiero ostatnio, po przeanalizowaniu wyników 6000 obserwacji wykonanych za pomocą trzech urządzeń zauważono sygnały, które mogą wskazywać na obecność planet. Podczas analizy uczeni wykorzystali nową technikę, która polega na dodawaniu sztucznych sygnałów do danych i przeprowadzaniu różnych testów porównujących te sygnały z uzyskanymi danymi. Naukowcy mają nadzieję, że ich technika ułatwi odnajdywanie małych planet.

Jeśli przypuszczenia się potwierdzą i wokół Tau Ceti rzeczywiście krążą planety, to gwiazda stanie się zapewne celem intensywnych badań. To jeden z naszych najbliższych sąsiadów, jest tak jasna, że w niedalekiej przyszłości możemy być w stanie badać atmosferę jej planet. Fakt, że znajdujemy układy planetarne tak blisko Ziemi wskazuje, iż są one czymś normalnym w Drodze Mlecznej - uważa James Jenkins z Universidad de Chile i University of Hertfordshire.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

"Jedna z nich może znajdować się w strefie zamieszkania" - a po polsku "w eskosferze", no i nie jedna ale potencjalnie dwie (http://phl.upr.edu/p...habitableworlds)

 

"Masa wspomnianej planety może wynosić nawet 4.3 masy Ziemi" - nieprawda, może wynosić nawet 6,29 masy Ziemi bo jest masa jest podana jako "4.29 ± 2.00" mas Ziemi.

 

 

Dalej nie czytałem bo zwątpiłem. Poziom z dnia na dzień spada coraz bardziej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Michał, nie przesadzaj, aż tak źle nie jest. Poza tym, nie możesz krytykować, jeśli nie poznałeś całości :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

"Jedna z nich może znajdować się w strefie zamieszkania" - a po polsku "w eskosferze", no i nie jedna ale potencjalnie dwie (http://phl.upr.edu/p...habitableworlds)

 

"Masa wspomnianej planety może wynosić nawet 4.3 masy Ziemi" - nieprawda, może wynosić nawet 6,29 masy Ziemi bo jest masa jest podana jako "4.29 ± 2.00" mas Ziemi.

 

 

Dalej nie czytałem bo zwątpiłem. Poziom z dnia na dzień spada coraz bardziej.

 

Jeśli chodzi o masę, to zauważ tam słówko "nawet", czyli podany jest jeden z krańców zakresu.

Ekosfera - muszę zapamiętać.

Co do liczby planet - niestety, w źródle, z którego korzystałem nie wspomniano o drugiej planecie. Pewnie mój błąd, że nie poszukałem w innym źródle. Widać muszę bardziej postarać się docierać do oryginałów ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No właśnie ze względu na to słowo "nawet" Michał ma rację. Ale to chyba nie jest najważniejsze.

Najważniejsze jest to że mamy tak blisko w skali kosmosu obiekty gdzie może istnieć życie. I najważniejsze jest to że jest to tak daleko patrząc na nasze możliwości techniczne.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dalej nie czytałem bo zwątpiłem. Poziom z dnia na dzień spada coraz bardziej.

 

Choćby i sto newsów było dobrych i każdy podobał się stu osobom, to zawsze znajdzie się taka jedna, która popsuje humor. ;-)

 

Zgłaszać błędy trzeba, ale Ty już wybitnie przesadzasz, tym bardziej, że przeglądając posty zgłosiłeś AŻ 5 uwag (wliczając tą) w ciągu całego roku. Wyślij PM do Mariusza z propozycją zostania naczelnym korektorem KW. :P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wyślij PM do Mariusza z propozycją zostania naczelnym korektorem KW. :P

 

Lubię to ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...