Jump to content
Forum Kopalni Wiedzy
Sign in to follow this  
KopalniaWiedzy.pl

Po porodzie zagrożenia niezwiązane z dzieckiem stają się mniej straszne

Recommended Posts

Po porodzie kobiety mniej przejmują się zagrożeniami niezwiązanymi z dzieckiem. Zmiana w obwodach neuroendokrynnych pomaga świeżo upieczonym matkom przystosować się do stresów nowej sytuacji - opieki nad noworodkiem.

Gdy w ramach studium kobietom pokazywano zdjęcia o nieprzyjemnej treści, w porównaniu do osób bezdzietnych, u pań, które rodziły, występowała mniejsza aktywność ciała migdałowatego, a więc części mózgu odpowiedzialnej za kontrolę reakcji emocjonalnej. Kobiety te wspominały również o słabszym zdenerwowaniu.

Okazało się, że gdy bezdzietnym kobietom podano donosowo oksytocynę, skany ich mózgu przypominały obrazy uzyskane podczas funkcjonalnego rezonansu magnetycznego (fMRI) matek. Badane wspominały też o lżejszym stresie podczas oglądania zdjęć.

Podczas gdy wcześniejsze studia demonstrowały większą wrażliwość matek na zagrożenia związane z dzieckiem, w raporcie opublikowanym na łamach Social Cognitive and Affective Neuroscience po raz pierwszy wykazano, że świeżo upieczone matki są z kolei mniej wrażliwe na stresy niemające związku z dzieckiem.

Wydaje się, że u podłoża zaobserwowanych zmian leży zwiększone wydzielane oksytocyny w czasie i po porodzie. Naukowcy nie mają jednak pojęcia, jak wygląda dokładny mechanizm jej oddziaływania.

W eksperymencie Heather Rupp z Indiana University wzięło udział 29 kobiet po porodzie i 30 bezdzietnych pań; średnia wieku wynosiła 27 lat. W ramach podwójnie ślepego schematu ochotniczki przydzielono do grupy zażywającej placebo albo stosującej sprej z oksytocyną (ani badane, ani naukowcy nie wiedzieli, kto trafił do jakiej grupy).

Akademicy przeprowadzali fMRI, badali poziom hormonu stresu kortyzolu w moczu, dawali też badanym do wypełnienia kwestionariusz. Ponieważ kobiety z dziećmi rodziły 1-6 miesięcy przed eksperymentem, nie wiadomo, jak długo zmniejszona reakcja na stres się utrzymuje.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...