Jump to content
Forum Kopalni Wiedzy
KopalniaWiedzy.pl

Odkryto pałac pierwszego cesarza Chin

Recommended Posts

Chińscy archeolodzy odkryli pałac pierwszego cesarza Chin. Na siedzibę władcy natrafiono w kompleksie grobowym, w którym w 1974 roku znaleziono słynną terakotową armię.

W skład kompleksu pałacowego Qin Shi Huanga wchodzi główny budynek oraz 10 innych budowli. W sumie zajmowały one powierzchnię czterokrotnie mniejszą niż pekińskie Zakazane Miasto.

Archelolog Sun Weigang poinformował, że prace nad odkopaniem pałacu trwały od 2010 roku. Główny budynek ma wymiary 690x250 metrów i powierzchnię około 170 000 metrów kwadratowych.

Pierwszy władca Chin urodził się w roku 259 p.n.e. W wieku 13 lat odziedziczył tron Qin, jednego z sześciu chińskich królestw. Do roku 221 przed Chrystusem podbił sąsiadów i stworzył imperium, którym rządził do śmierci w 210 roku p.n.e.

Mauzoleum władcy, które zaczęto budować zaraz po tym, gdy zjednoczył królestwa, ma rozmiary niewielkiego miasta. Z dotychczasowych badań kompleksu pałacowego wiemy, że zachowały się mury, kanały ściekowe, bramy i drogi. Znaleziono też resztki ceramiki.

Archeolodzy od kilkudziesięciu lat badają kompleks grobowy pierwszego cesarza i wiedzą, że przed nimi jeszcze sporo pracy i fascynujących odkryć. Wciąż nie dotarli do komory grobowej. Nie chcą się spieszyć, w obawie przed zniszczeniem niezwykłych zabytków, na które mogą tam trafić. Z dokumentów pisanych po śmierci władcy wynika bowiem, że w komorze znajduje się mapa całego cesarstwa, a zaznaczone na niej rzeki zostały wykonane z rtęci. Sufit komory został podobno wyłożony drogocennymi kamieniami.

Share this post


Link to post
Share on other sites

No i nie zrozumiałem - czy to w końcu jego doczesna rezydencja, czy część mauzoleum?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...