Skocz do zawartości
Forum Kopalni Wiedzy
KopalniaWiedzy.pl

Gniazdo z wyściółką z niedopałków

Rekomendowane odpowiedzi

Czym miejskie ptaki ocieplają swoje gniazda, odstraszając jednocześnie pasożytnicze roztocze? Niedopałkami papierosów. Nikotyna staje się naturalnym insektycydem, a celuloza pełni funkcje izolujące.

Biolodzy badali gniazda wróbli i dziwonii ogrodowych z miasta Meksyk. Okazało się, że średnio znajdowało się w nich 10 niedopałków (ich liczba wahała się od 0 do 48). W przypadku obu gatunków im więcej petów zgromadzono, tym mniejsze zanieczyszczenie pasożytami.

Aby przetestować hipotezę odstraszającą, naukowcy uciekli się do pułapek termicznych. Przymocowali do nich włókna celulozowe z filtrów wypalonych i niewypalonych papierosów. Eksperyment wykazał, że choć wszystkie pułapki kusiły ciepłem, do tych potraktowanych materiałem z petów schodziło się mniej owadów.

Zespół doktora Constantina Maciasa Garcii z Narodowego Uniwersytetu Meksykańskiego podkreśla, że nikotyna z tytoniu odstrasza roślinożerców, nic więc dziwnego, że kiedyś ludzie próbowali zabezpieczać swoje plony, przygotowując napary z tej rośliny. Niewykluczone, że ptaki przez przypadek wpadły na podobny trop - wszystko zaczęło się od ocieplania gniazda, a potem mogło się okazać, że izolacja spełnia dodatkowe funkcje. W przyszłości Meksykanie zamierzają sprawdzić, czy tak się już stało, oferując ptakom wypalone i niewypalone resztki papierosów. Ciepło zapewnią jedne i drugie, ale tylko te używane przydadzą się jako repelenty.

Ptaki mogą rozpoznawać stan papierosowych resztek po zapachu. Tak właśnie postępują osobniki, które odwołują się do bardziej naturalnych środków - substancji zawartych w roślinach.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie od dziś wiadomo, że 'kto pije i pali ten nie ma robali'. natura właśnie dała temu dowód :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Właśnie zastanawiałem się, gdzie znikają pety z mojej popielniczki na balkonie. Podejrzewałem ptaki, bo każdy inny czynnik był wykluczony, ale teraz mam, powiedzmy, potwierdzenie. Fajny zbieg okoliczności.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...