Jump to content
Forum Kopalni Wiedzy
KopalniaWiedzy.pl

Ożywianie pamięci

Recommended Posts

Tajwańska firma Macronix poradziła sobie z największa wadą pamięci flash - jej niewielką żywotnością. Poszczególne komórki w pamięci flash przestają prawidłowo funkcjonować po około 10 000 cykli zapisu/odczytu. Inżynierowie z Macronix proponują rozwiązanie, które zwiększy żywotność flash do ponad 100 000 000 cykli.

Nie od dzisiaj wiadomo, że zużyty układ flash można odświeżyć poddając go działaniu wysokiej temperatury. Jednak dotychczas metoda taka była niepraktyczna. Do rewitalizacji kości konieczne było poddanie jej kilkugodzinnemu działaniu temperatury około 250 stopni Celsjusza.

Tajwańscy inżynierowie wbudowali we flash niewielkie grzałki. Każda z nich jest w stanie przez krótki czas rozgrzać niewielką grupę komórek pamięci do temperatury 800 stopni Celsjusza. To wystarczy, by powróciły one do wcześniejszej wydajności. Taki proces ogrzewania może być włączany na krótko, gdy urządzenie nie jest używane. Jednorazowo można włączać tylko jedną grzałkę, a twórcy nowej technologii zapewniają, że nie będzie to miało dużego wpływu na zużycie energii.

W przyszłym tygodniu Macronix zaprezentuje swoją technologię podczas IEEE International Electron Devices Meeting. Hang-Ting Lue, jeden z inżynierów mówi, że jego grupa nie odkryła żadnego nowego prawa fizyki. To można było zrobić i dziesięć lat temu - stwierdził. Mimo, że prezentacja nowatorskiego układu flash odbędzie się już w przyszłym tygodniu i eksperci będą mogli przekonać się, iż w ciągu kilku milisekund można przywrócić komórkom pamięci dawną wydajnośc, to nowe pamięci nie trafią szybko na rynek.

Share this post


Link to post
Share on other sites

te 10 000 cykli zapisu/ odczytu to nie przypadkiem dane z 94 roku? kilka lat później było 100 000 bodajże 95, 96 rok?

Share this post


Link to post
Share on other sites

To niestety prawda, najnowsze generacje pamięci flash mają jeszcze gorsze progi zużycia (na poziomie 5000 cykli). Ogólnie zasada jest taka, że z każdym zejściem do niższego wymiaru technologicznego trwałość komórek spada - co jest szczególnie dotkliwe przy TLC (przekonał się o tym ostatnio Samsung z ich SSD 840 w wersji bez PRO). Jedynie dzięki sprytnemu zarządzaniu operacjami zapisu przez firmware dysków SSD udaje się utrzymać żywotność dysków na wymaganym poziomie.

Tak więc pomysł Macronix'a jeśli da się zastosować w obecnych układach bez nadmiernego podnoszenia kosztów produkcji może być strzałem w dziesiątkę.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jak działa taka rewitalizacja? Rozumiem, że w jakiś sposób naprawia warstwę izolatora, ale czy zupełnie odnawia to komórki?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Chyba cisza w tym temacie. SSD już na dobre gości w komputerach. Ciekawe czy jednak wprowadzono te grzałki. Ciężko coś znaleźć na ten temat

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jako użytkownik nie masz powodu, żeby zawracać sobie ewentualną egzystencją grzałek głowę ;) Kilka lat temu zbierałem statystyki SMART dotyczące małego dysku SSD 128GB w firmowym sprzęcie. Nie pamiętam dokładnie, ale wyszło, że dysk powinien wytrzymać przynajmniej 10 lat bazując na parametrze wear level albo na liczniku całkowitych nadpisań dysku. Im większy dysk, tym więcej miejsca do wielokrotnego nadpisania, więc na nowszym sprzęcie powinno być lepiej. O ile nie masz specyficznego zastosowania dla dysku, np mielenie danych i ciągły zapis wyników cząstkowych albo baza danych na serwerze, to nie powinno być problemu.

Edited by cyjanobakteria

Share this post


Link to post
Share on other sites
12 godzin temu, cyjanobakteria napisał:

Jako użytkownik nie masz powodu, żeby zawracać sobie ewentualną egzystencją grzałek głowę

Jeśli tylko ktoś nie używa dysku ssd do pliku wymiany.

 

Share this post


Link to post
Share on other sites
10 minutes ago, peceed said:

Jeśli tylko ktoś nie używa dysku ssd do pliku wymiany.

Nie jest tak źle. Do swapu system zrzuca najstarsze dane "na wieczne przechowanie" do następnego reboota, chyba, że ktoś ma bardzo mało pamięci i system żongluje pamięcią. Sam mam swap tylko dlatego, żeby w momencie wyczerpania się pamięci, co zdarza się sporadycznie, OS nie ubił aplikacji. A jak ktoś ma bardzo mało pamięci, to warto korzystać z SSD, bo jest znacznie szybszy niż dysk talerzowy. Taki RAM dla ubogich ;) Normalne działanie systemu operacyjnego potrafi wygenerować spory ruch I/O, na przykład mielenie logów systemowych.

Edited by cyjanobakteria
  • Upvote (+1) 1

Share this post


Link to post
Share on other sites
54 minuty temu, peceed napisał:

Jeśli tylko ktoś nie używa dysku ssd do pliku wymiany.

:Dobraz.png.c2c6a453d9130bd219c546b4c158c96f.png Chyba ze trzy lata temu przestałem się tym kłopotać, choć na początku budziło to we mnie mieszane uczucia (spuścizna po HDD). ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...