Skocz do zawartości
Forum Kopalni Wiedzy
KopalniaWiedzy.pl

Alergia przez wodę i herbicydy?

Rekomendowane odpowiedzi

2,4-dichlorofenol, który powstaje jako produkt uboczny chlorowania wody oraz w wyniku transformacji środowiskowej jednego z herbicydów fenoksyoctowych kwasu 2,4-dichlorofenoksyoctowego (2,4-D), częściowo odpowiada za wzrost zapadalności na alergie pokarmowe w krajach rozwiniętych. Autorzy raportu opublikowanego w Annals of Allergy, Asthma and Immunology wzięli pod uwagę nie tylko stężenia 2,4-dichlorofenolu, ale i jego pochodnych.

Wg oszacowań CDC, w latach 1997-2007 częstotliwość alergii pokarmowych wzrosła w Stanach Zjednoczonych aż o 18%. Mając to na uwadze, naukowcy pracujący pod kierunkiem Eliny Jerschow z College'u Medycznego im. Alberta Einsteina Yeshiva University przeanalizowali przypadki 2211 osób w wieku 6 lat i starszych, które wzięły udział w US National Health and Nutrition Examination Survey 2005-2006. Szczegółowo przyglądano się 25% osób z najwyższym stężeniem dichlorofenolu w moczu (4. kwartylowi). Okazało się, że prawdopodobieństwo alergii na co najmniej 1 typ pokarmu było w tej grupie aż o 80% wyższe niż u osób z niższym poziomem dichlorofenolu. Nie stwierdzono związku między ekspozycją dichlorofenolową a uwrażliwieniem na alergeny środowiskowe.

Aby ocenić częstość występowania alergii pokarmowych (np. na orzeszki ziemne, jaja, mleko i skorupiaki) oraz środowiskowych (np. na pyłek dębu), oceniano miano przeciwciał klasy E (IgE). Poziom 0,35 kU/l lub wyższy uznawano za wskaźnik uwrażliwienia.

Ochotnicy, którzy stykali się z 2 metabolitami dichlofenolowymi, częściej cierpieli na 1 lub więcej alergii pokarmowych niż ludzie z bardziej ograniczoną lub zerową ekspozycją. W ok. 550-osobowej grupie z najwyższym poziomem ekspozycji prawdopodobieństwo jednoczesnej alergii pokarmowej i środowiskowej było o 61% wyższe.

Ponieważ w USA rośnie zarówno zapadalność na alergie pokarmowe, jak i zanieczyszczenie środowiska, te dwa trendy mogą być, wg głównej autorki studium Eliny Jerschow, powiązane. Pani profesor uważa też, że zrezygnowanie z picia wody z kranu prawdopodobnie niczego nie zmieni, bo inne źródła dichlorofenolu, np. potraktowane pestycydami owoce i warzywa, mogą odgrywać ważniejszą rolę w etiologii alergii.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...