Jump to content
Forum Kopalni Wiedzy
Sign in to follow this  
KopalniaWiedzy.pl

Zlicytowano "wybuchowy" list Napoleona

Recommended Posts

Zaszyfrowany list Napoleona Bonapartego z 1812 r., w którym wzywał on do wysadzenia Kremla, został sprzedany za 150 tys. euro. Oryginał i transkrypcja należą teraz do Muzeum Listów i Manuskryptów w Paryżu.

Przed licytacją dyrektor domu aukcyjnego Osenat Jean Christophe Chataignier twierdził, że uda się uzyskać kwotę rzędu 10-15 tys. Adresatem listu był minister spraw zagranicznych Hugues-Bernard Maret.

Już w pierwszym wersie Napoleon ujawnił swoje zamiary: Dwudziestego drugiego o trzeciej nad ranem wysadzimy Kreml. Warto przypomnieć, że inwazja na Rosję (Druga Wojna Polska) rozpoczęła się 24 czerwca, a zakończyła ok. 25 grudnia 1812 r. klęską Wielkiej Armii.

Plany detonacyjne pokrzyżowała Francuzom pogoda. Padający od kilku dni październikowy deszcz rozmoczył materiały wybuchowe podłożone pod bramami i wieżami wjazdowymi, dlatego w powietrze wyleciała jedynie część murów.

Z listu wynika, że Bonaparte bardzo dobrze zdawał sobie sprawę z kondycji armii. Kawaleria w rozsypce, wiele koni umiera. Upewnij się, że kupimy więcej zwierząt najszybciej, jak to tylko możliwe.

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...