Jump to content
Forum Kopalni Wiedzy
KopalniaWiedzy.pl

Lekarstwo gorsze od choroby?

Recommended Posts

Wyciek ropy z platformy Deep Water Horizon był jedną z najpoważniejszych katastrof ekologicznych ostatnich lat. Jednak walka z nim mogła znacznie pogorszyć rozmiary zniszczeń. Naukowcy z Georgia Institute of Technology (Gatech) i meksykańskiego Universidad Autónoma de Aguascalientes informują, że dodanie do rozlanej ropy dyspergatorów używanych do oczyszczenia wody, aż 52-krotnie zwiększyło toksyczność wycieku.

Podczas przeprowadzonych w laboratorium testów naukowcy stwierdzili, że ropa wymieszana z dyspergatorem jest nawet 52-krotnie bardziej toksyczna niż sama ropa. Mieszanina zwiększyła śmiertelność wśród wrotków, znajdujących się na początku łańcucha pokarmowego Zatoki Meksykańskiej.

Naukowcy wykorzystali podczas badań ropę pobraną z Zatoki, dyspergator Corexit i przetestowali toksyczność samej ropy, samego Corexitu oraz mieszaniny obu na wrotkach. Stworzenia te są często wykorzystywane do oceny toksyczności wód morskich, gdyż bardzo szybko odpowiadają na zanieczyszczenia, są na nie wrażliwe i łatwo używa się ich w laboratorium. Badania wykazały, że wystarczyło do wody dodać 2,6% mieszaniny ropy i dyspergatora, by odsetek młodych wrotek wykluwających się z jaj spadł o 50%. Tymczasem młode stanowią niezwykle ważny element łańcucha pokarmowego. Żywią się nimi młode ryby, krewetki i kraby.

Dyspergatory są zatwierdzone do walki z wyciekami ropy i szeroko stosowane. Jednak słabo rozumiemy ich toksyczność. Nasze badania wykazały, że spowodowany ich użyciem wzrost aktywności był w olbrzymim stopniu niedoceniany - powiedział Roberto-Rico Martinez z UAA, który stał na czele zespołu badawczego.

Profesor Terry Snell z Gatechu stwierdził, że należy teraz ocenić, czy użycie dyspergatorów przynosi więcej szkód czy korzyści. Być może powinniśmy pozwolić, by ropa rozpuściła się w sposób naturalny. Trwałoby to dłużej, ale w mniejszym stopniu zatrułoby ekosystem morski - mówi uczony.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Podczas przeprowadzonych w laboratorium testów naukowcy stwierdzili, że ropa wymieszana z dyspergatorem jest nawet 52-krotnie bardziej toksyczna niż sama ropa.

Przerażające. Ale zastanawia mnie to, że ktoś wydał zgodę na używanie tego środka i co - nie robiono podobnych badań? Dlaczego podaje się dopiero teraz takie wyniki testów?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Przerażające. Ale zastanawia mnie to, że ktoś wydał zgodę na używanie tego środka i co - nie robiono podobnych badań? Dlaczego podaje się dopiero teraz takie wyniki testów?

 

Najwyraźniej nie rozumiesz, jakimi zasadami kieruje się biznes. Kiedy był wyciek, na świecie było o tym głośno, i wszyscy pomstowali koncernom naftowym. Co powinny takie koncerny zrobić, żeby się odkupić? Biorą pierwszy z brzegu "środek do czyszczenia wody" i walą nim w ropę. Nieważne, czy to pomaga czy nie - pobrudzili wodę i teraz czyszczą, telewizja to pokazuje, trudno chcieć od nich więcej. A że to ma takie a nie inne skutki - jestem przekonany, że było to wiadome. Ale to nikomu nie przeszkadza. Bo pozwolić przyrodzie się samej naprawić, choć tutaj lepsze, to kiepski PR.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...