Jump to content
Forum Kopalni Wiedzy
KopalniaWiedzy.pl

Autonomy oszukało HP na miliardy dolarów?

Recommended Posts

Z nieoficjalnych źródeł wiadomo, że FBI i SEC (Komisja Giełd i Papierów Wartościowych) prowadzą śledztwo w sprawie możliwego fałszerstwa ksiąg rachunkowych, wkutek którego koncern HP mógł stracić miliardy dolarów. Śledztwo związane jest z zakupem przez HP brytyjskiej firmy Autonomy.

W 2011 roku przedsiębiorstwo zostało przejęte przez HP, a obecnie podejrzewa się, że podczas negocjacji dotyczących przejęcia pokazano Amerykanom fałszywe dane, co znacznie podbiło wartość Autonomy. Firma została założona w 1996 roku i specjalizuje się w produkcji oprogramowania do inteligentnego przetwarzania informacji z dużych biznesowych baz danych. Jej klientami są wielkie koncerny, takie jak BP, Halliburton, Shell, BAE Systems oraz organa rządowe, jak amerykańskie Departament Obrony czy Departament Bezpieczeństwa Wewnątrznego.

W ubiegłym roku ówczesny prezes HP, Leo Apotheker, doprowadził do przejęcia Autonomy za kwotę 10,3 miliarda USD. Co prawda analitycy ostrzegali, że cena jest co najmniej dwukrotnie zawyżona, jednak Apotheker miał wizję zamiany HP na firmę podobną do niemieckiego giganta SAP, który specjalizuje się w produkcji oprogramowania dla biznesu. Apotheker, zanim został zwerbowany na stanowisko prezesa HP, kierował właśnie SAP-em. Jednak nie tylko jego można obciążać odpowiedzialnością za skandal wokół przejęcia Autonomy. Prawdopodobnie obowiązków nie dopełniła ani rada nadzorcza, ani obecna prezes, Meg Whitman, za której kadencji dokończono przejęcie. HP nie przeprowadziło odpowiedniej analizy due diligence przejmowanej firmy.

Teraz amerykański koncern uznał, że przepłacił za Autonomy aż 8,88 miliarda USD. Firma bierze na siebie odpowiedzialność za 3,88 miliarda USD. Uznała, że taką kwotę straciła wskutek własnych błędów. Jednak pozostałe 5 miliardów dolarów zawyżonej wartości to, jak sądzi, skutek prawdopodobnych kryminalnych "nieprawidłowości" ze strony władz Autonomy.

Przedstawiciele HP poinformowali o swoich podejrzeniach SEC, która z kolei miała zawiadomić FBI.

Po ujawnieniu skandalu wokół przejęcia Autonomy akcje HP spadły na zamknięciu giełdy o 12% do kwoty 11,71 USD. Tak tanie nie były od października 2002 roku.

Share this post


Link to post
Share on other sites

HAHAHAHA

A jeśli by HP kupił za miliard firmę wartą 10 to by oczywiście oszustwa nie było, był by to wspaniały interes, inwestycja a wszyscy managerowie dostali by premie.

Po prostu HP sie tak na wizji skupilo ze cała reszta nie robiła różnicy. Gapowe podrożało jak mawiała babcia ucząc mnie grac w szachy.

 

Ale tez nie tak do końca, kto bogatemu zabroni przepłacić?

Jak ktoś kupuje taką firme i nawet przepłaca to albo jest idiota albo wie co robi.

Być może mieli jakąś wizje jakis pomysł ta firma była brakującym ogniwem do czegoś wielkiego i tak dalej. A tu nic takiego.

Generalnie w takich firmach potrzebny jest nie prezes a właściciel.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...