Skocz do zawartości
Forum Kopalni Wiedzy
KopalniaWiedzy.pl

Szympansy i orangutany również przechodzą kryzys wieku średniego

Rekomendowane odpowiedzi

Szympansy i orangutany doświadczają kryzysu wieku średniego. Międzynarodowy zespół naukowców doszedł do tego wniosku, testując hipotezę, że wzorce ludzkiego dobrostanu w ciągu życia wyewoluowały u wspólnych przodków człowiekowatych.

Okazało się, że podobnie jak u Homo sapiens, u orangutanów i szympansów krzywa szczęścia przybiera kształt litery "U": osiąga wysokie wartości w młodości, a potem opada, by ponownie wzrosnąć na starość.

Naukowcy badali 508 człowiekowatych z ogrodów zoologicznych i rezerwatów w USA, Japonii, Kanadzie, Australii oraz Singapurze. Dobrostan małp był oceniany przez opiekunów, wolontariuszy i badaczy, którzy dobrze je znali. Wykorzystywano przystosowane do tego celu kwestionariusze samoopisu dla ludzi.

Mieliśmy nadzieję znaleźć odpowiedź na słynne naukowe pytanie: dlaczego krzywa naszego zadowolenia z życia przypomina literę U? Skończyliśmy z wynikami, które pokazują, że nie dzieje się tak z powodu hipoteki, rozpadu małżeństwa, telefonów komórkowych czy innych akcesoriów współczesnego świata. U małp także występuje zaznaczony kryzys wieku średniego, a nie korzystają przecież z tych gadżetów - podkreśla prof. Andrew Oswald z Uniwersytetu w Warwick.

Badacze, których raport ukazał się w piśmie PNAS, podkreślają, że ich wyniki nie wykluczają, że w przypadku ludzi kształt krzywej może być po części wynikiem działania czynników ekonomicznych i/lub kulturowych czy społecznych. Brytyjsko-japońsko-amerykański zespół proponuje jednak, by zwrócić szczególną uwagę na biologiczne wyjaśnienia tego zjawiska. Jednostki bardziej usatysfakcjonowane na etapach życia, kiedy trudno byłoby zdobyć więcej, z mniejszym prawdopodobieństwem angażują się bowiem w sytuacje, które mogłyby zaszkodzić im czy rodzinom.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak to w psychologii, każdy wyciąga jakieś wnioski, często niestety podług siebie. Czytałem opracowania gdzie naukowcy twierdzą, że nie ma czegoś takiego jak "kryzys wieku średniego". Bo w końcu czy kupno drogiego auta, spłacenie hipoteki, czy romans z młodą kobietą są to powody do rozpaczy?. Zastanawiam się też skąd ta litera U jako kształt krzywej zadowolenia z życia. Czyżby wiek niemowlęcy czy starcza demencja przed śmiercią były najszczęśliwszymi dziejami w naszym życiu :D

Termin kryzys wieku średniego to wymysł raczej dość współczesny XX wieczny, dziwne że wcześniej nie dostrzeżony, z XIX wieku mamy jeszcze termin wiek balzakowski, w stosunku do kobiet, które najlepsze lata mają już za sobą, a odnosił się do pań tuż przed trzydziestką. Jak dodamy to tego jeszcze kryzys dojrzewania to wyjdzie że człowiek cały czas żyje w kryzysie, za wyjątkiem lat w których nie jest świadomy swojego jestestwa :P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...