Jump to content
Forum Kopalni Wiedzy
KopalniaWiedzy.pl

Zużyte banknoty prędzej się rozchodzą

Recommended Posts

Ludzie chętniej pozbywają się starych czy brudnych banknotów.

Fizyczny wygląd pieniędzy może wpływać na wydawanie. Konsumenci mają tendencję do wnioskowania, że używane banknoty są [...] skażone, podczas gdy bilety płatnicze prosto spod prasy drukarskiej w mennicy wywołują w nich dumę [zwłaszcza gdy w pobliżu znajdują się inni ludzie, którzy mogą je zobaczyć].

Profesorzy Fabrizio Di Muro z Uniwersytetu w Winnipeg oraz Theodore Noseworthy z Uniwersytetu w Guelph podkreślają, że nie lubimy świadomości, że w naszych dłoniach znalazło się coś, co przeszło wcześniej przez ręce niezliczonych osób. Konsumenci mogą cenić nowe banknoty bardziej od starych, bo te ostatnie wywołują w nich obrzydzenie i chęć pozbycia się.

Kanadyjczycy, których raport ukazał się w Journal of Consumer Research, przeprowadzili serię eksperymentów. Badanym wręczono stare albo nowiutkie banknoty i zapraszano do udziału w zadaniach związanych z robieniem zakupów. Okazało się, że generalnie wydawali oni więcej zniszczonych pieniędzy, a kiedy testowano spostrzeżenie, że ludzie wydają więcej, gdy dysponują kwotą uskładaną z paru banknotów o niższym nominale (np. czterema biletami 5-dol.), niż gdy w ich portfelu znajduje się jeden banknot o wyższej wartości (20 dol.), zauważono, że fizyczność waluty może wzmocnić, osłabić, a nawet znieść ten efekt. Wykazano bowiem, że ochotnicy woleli zapłacić starym banknotem niż kilkoma nowymi o tej samej wartości. Kiedy jednak czuli się społecznie monitorowani, wydawali raczej pieniądze, które dopiero wprowadzono do obiegu.

Psycholodzy wyjaśniają, że choć postrzegamy walutę jako sposób na zdobycie dóbr, a nie produkt, pieniądze podlegają tym samym wnioskowaniom i zniekształceniom co towary, jakie możemy za nie kupić.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nawet po przeczytaniu pierwszego zdania miałem pogratulować odkrycia prawa Kopernika ale jak doszedłem do komentarzy zobaczyłem ze mnie ktoś ubiegł.

oczywistym jest ze mudzie nie wydaja nowych banknotów tylko stare. Chodzi o to żeby sie śmiecia pozbyć ja też nie lubię starych wymiętych potarganych popisanych etc.

Druga kwestia jest taka ze wyższy nominał tez jest pieniądzem lepszym. Pieniądze w mniejszych nominałach sie "szybciej rozchodzą".

jak mam w portfelu pare stów i kupie lizaka to mam o stówe mniej mimo ze wydałem tylko 2 pln. Taki lizak nie zawsze jest wart tej "stówy". Czasem jest lepiej naskładać w bilonie bo to taki potencjalny zarobek.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...