Skocz do zawartości
Forum Kopalni Wiedzy
KopalniaWiedzy.pl

Udane kwantowe wzmocnienie

Rekomendowane odpowiedzi

Uczeni z australijskich Griffith University i University of Queensland oraz chińskiego Uniwersytetu Nauki i Technologii stworzyli pierwsze urządzenie, zdolne do wzmocnienia informacji niesionej przez foton bez jednoczesnego wprowadzania zakłóceń. Co więcej, wzmocnienie stanu kwantowego fotonu wiązało się z redukcją zakłóceń.

Profesor Geoff Pryde z Griffith University, który stał na czele zespołu badawczego, stwierdził: po raz pierwszy wzmocniona została informacja zapisana w pojedynczym fotonie. Technika ta działa dzięki połączeniu pełnego szumów stanu kwantowego z 'czystym' fotonem znajdującym się we wzmacniaczu i wykorzystaniu kwantowej teleportacji do przeniesienia informacji na nowy foton. Najbardziej oczywistym zastosowaniem tej metody jest kwantowa kryptografia - przesyłanie informacji, których bezpieczeństwo gwarantują prawa fizyki.

Profesor Tim Ralph z University of Queensland przypomniał, że naukowcy opracowywali swoją technikę przez ostatnie cztery lata. Dodał przy tym, iż kwantowa informacja jest bardzo użyteczna, ale i bardzo delikatna. Tradycyjne sposoby wzmacniania niszczą ją. Główną zaletą naszego wzmacniacza jest fakt, że zachowuje on kwantową informację i może pomóc w przezwyciężeniu ograniczeń odległości, na jaką kwantowa komunikacja jest skuteczna.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zawsze jestem pełen podziwu kiedy czytam o takich sukcesach. Postęp technologiczny z każdym dniem mnie zaskakuje pomimo, że wiem o wcześniejszych osiągnięciach. Po prostu determinacja fizyków jest dla mnie wzorem do naśladowania. Dla mnie obecna fizyka jest nauką odpowiadającą na fundamentalne pytania, czyli współczesnym wydaniem filozofii, z którą zresztą przez wieki była spleciona i z której się wywodzi. :)

 

Więcej artykułów o najróżniejszych i nawet najdrobniejszych postępach proszę ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Najbardziej oczywistym zastosowaniem tej metody jest kwantowa kryptografia - przesyłanie informacji, których bezpieczeństwo gwarantują prawa fizyki.

 

http://physicsworld.com/cws/article/news/2011/jun/17/hackers-steal-quantum-code

http://www.nature.com/news/2010/100829/full/news.2010.436.html

http://www.iet.ntnu.no/groups/optics/qcr/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wie lewica co robi prawica... tak mniej więcej można by to skomentować w połączeniu z linkami od Przemka. Jednak z punktu widzenia kryptografii wciąż użyteczne, ponieważ daje możliwość stworzenia komercyjnych wzmacniaczy nie umożliwiających wpięcia podsłuchu przez zwykłego serwisanta - proste "podłącz wtyczkę" i patrz co jest przesyłane. Może nie jest to gwarancja bezpieczeństwa, ale znaczne utrudnienie podsłuchu i zwiększenie wymaganych nakładów na dobranie się do niej. Zgodnie z zasadą mówiącą, że utajniona informacja jest tak długo bezpieczna, jak długo nakłady wymagane do jej odczytania są większe od jej wartości.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mnie bardzo zastanawia, nawiązując do wypowiedzi antykwanta, jak długo takie tempo rozwoju się utrzyma. Z jednej strony "szczytowa" jakość uprawianej nauki rośnie, jednak jakościowo spada poziom edukacji na każdej polskiej czy francuskiej uczelni obecnie, i to po obu stronach katedry. Nie mówiąc już w ogóle o "reformach", znanych lepiej jako rozbiory nauki.

 

Ale to ciekawe - nie wiedziałem, że można w ogóle taką informację wzmocnić. Zawsze mi się wydawało, że takie małe pyłki jak kwanty są zbyt podatne na zmiany środowiska do ich praktycznego zastosowania...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...